Vítek koupil Orku pozemky pro miliardový projekt | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Vítek koupil Orku pozemky pro miliardový projekt

Vítek koupil Orku pozemky pro miliardový projekt
Radovan Vítek
• 

Daniel Novák

Působení realitního magnáta Radovana Vítka v developerské společnosti Orco nese kromě rozbrojů před valnými hromadami i praktické ovoce. Vítek totiž nyní Orku pomohl k získání pozemků v Praze – Hostivaři, které po spojení s dalšími parcelami Orka umožní výstavbu zhruba tisícovky bytů. Informaci o obchodu získal deník E15 z dobře informovaných zdrojů.

Kolem transakce se objevují i osoby a firmy spojené se skupinou J&T. Žádná ze stran obchodu se k němu nevyjádřila. Bytový projekt s tisícem bytů Orco zcela jistě nebude stavět najednou, ale po etapách, jak je nyní na trhu obvyklé. „Bude to práce nejméně na příštích deset let,“ uvedl jeden ze zdrojů. Celková investice se bude pohybovat kolem tří miliard korun.

Kolik za tříhektarové pozemky na místě bývalých hal podniku Praga Hostivař Vítek zaplatil, zatím známo není. Když se však parcely dostaly letos na jaře do nedobrovolné dražby, vyčíslil znalec jejich hodnotu na 120 milionů korun.

Dražba, která vznikla kvůli obchodnímu sporu bývalého rakouského majitele pozemků, se však nakonec nekonala. Stalo se tak právě proto, že se do celé věci vložil Vítek, spor urovnal a současně pro Orko zajistil pozemky a tím i třicetimilionovou zálohu, kterou za ně firma v minulosti zaplatila.

Když totiž společnost Orco před lety projevila o hostivařské parcely zájem, koupila z nich zhruba polovinu. Na druhou polovinu zaplatila zmíněnou zálohu. Jenže pak přišla krize, Orco začalo mít problémy s vysokým zadlužením, a tak skupina své aktivity výrazně omezila – mimo jiné i odstoupením od smlouvy na druhou polovinu hostivařských pozemků. Jejich majitel, firma CZA Capital, se však k vrácení třicetimilionové zálohy neměla.

Vleklá jednání Orka s majiteli pozemků stále nebrala konce. Až se letos do věci vložil Vítek, který se mezitím stal hlavním akcionářem Orka. Spor urovnal a pozemky scelil. Firma Grunt HZ, která je oficiálním majitelem parcel, tak má nové sídlo na stejné adrese jako řada jiných firem z Vítkovy skupiny CPI.

Zajímavostí také je, že jednatelem společnosti Grunt HZ je nově Marek Galvas spojený s investiční skupinou J&T, který se mimo jiné podílel na březnové dražbě automobilky Tatra. Většinový podíl v Grunt HZ drží společnost Gomanold, která sídlí na stejné adrese jako další firmy kolem skupiny J&T. Také dotaz na roli J&T v transakci nechaly firmy bez odpovědi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!