Vláda podruhé shodila sKarty. Podle premiéra Müllerová plní jen příkaz TOP 09 | E15.cz

Vláda podruhé shodila sKarty. Podle premiéra Müllerová plní jen příkaz TOP 09

sKarta
sKarta
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda znovu odmítla návrh ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Kabinet ministryni doporučil intenzivně jednat s Českou spořitelnou a zahájit legislativní kroky k ukončení projektu. Müllerová vládě předložila jen úpravu pravidel používání karty, jejíž zrušení si přeje premiér Petr Nečas.

Ministryně materiál týkající se kontroverzní sociální karty svým kolegům ve vládě předkládala už podruhé. Od první verze, kterou kabinet před třemi týdny odmítl, se ale nový materiál příliš nelišil. Premiér za postupem ministryně vidí „stranický příkaz“ z vedení TOP 09, která je proti ukončení systému.

Zrušení sKarty podporují ODS a LIDEM. Šéfka nejmenší vládní strany a vicepremiérka Karolína Peake dnes E15.cz sdělila, že podle ní jsou teď dvě možnosti řešení: buď zrušení projektu při minimalizaci nákladů, nebo zachování karty jen jako jednoho z možných prostředků pro výplatu a využití dávek, ovšem nepovinného pro klienty.

Zrušení žádá také opozice, rada postižených či odbory. Výhrady k sKartám měl ombudsman i ochránci soukromí, stížnost na projekt dostal také Ústavní soud. Poslanecká sněmovna bude brzy projednávat opozicí iniciovanou senátní novelu, která sKarty ruší.

Předseda vlády si přeje konec projektu a tvrdí, že na takovém postupu se s ministryní už dohodl. Její TOP 09 je ale přesvědčena, že systém stačí pozměnit a zlepšit.

Ve hře odškodné pro Českou spořitelnu

Müllerová, která se rušení brání, se odvolává na smlouvu se spořitelnou a při jejím ukončení se obává možných sankcí. Podle kontraktu mělo přes karty putovat aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze. Resort se zavázal k tomu, že proti tomu nic nepodnikne. Vedení banky před nedávnem uvedlo, že do systému investovalo kolem 300 milionů.

Premiér už dříve řekl, že stát uznává, že spořitelna měla výdaje. O případných kompenzacích by se tedy jednalo. Systém provozuje Česká spořitelna. Ministerstvo práce s ní uzavřelo smlouvu do roku 2024. Projekt odstartoval loni za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Jeho stranická kolegyně a nástupkyně ve funkci Müllerová dnes už podruhé navrhovala, aby příjemci dávek měli sKartu povinně jako průkaz. K placení a vybírání z bankomatu by ji používali jen dobrovolně. Nemuseli by tak mít spořitelní konto, které dostávají automaticky a přes které k nim peníze od státu putují.

Dávky by jim mohl posílat zas rovnou i stát, a to na jejich účet či poštou. Za složenku by ale platili. Postižení by pak případně měli sKarty dvě - jednu jako průkaz pro handicapované, druhou jako kartu platební.

„Každý máme svůj občanský průkaz. Zavádění nových identifikačních průkazů a dokladů v době, kdy má docházet spíše k redukci a slučování dokladů, strana LIDEM nepodpořila,“ uvedla Peake. K 25. dubnu sKartu převzalo asi 274 tisíc lidí. Odmítlo ji kolem 4100 příjemců. Přes karty a účty k nim se zatím vyplatilo 1,3 milionu dávek za 7,34 miliardy.

Podle Drábka měl stát díky projektu ročně ušetřit za rozesílání dávek až čtvrt miliardy. Müllerová už dřív řekla, že úspory ale tak vysoké nebudou. Kartu totiž nemá dosud tolik lidí, jak se plánovalo. Ke konci loňska ji mělo mít milion klientů.

David Klimeš: Jen 300 milionů za sKarty?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.