Vymahači v Česku řeší jednoho dlužníka přes čtyři měsíce, Němci jen dva | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vymahači v Česku řeší jednoho dlužníka přes čtyři měsíce, Němci jen dva

Vymahači v Česku řeší jednoho dlužníka přes čtyři měsíce, Němci jen dva
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Petra Pelantová, Euro

Inkasní agentury mají s českými neplatiči mnohem větší trpělivost, než jejich protějšky v Německu či Rakousku. S jednou pohledávkou prý tuzemští vymahači pracují v průměru 4,4 měsíce. Pak je dluh splacen, nebo míří k soudu. Zjistila to na základě průzkumu mezi svými členy Asociace inkasních agentur, která má v současné době dvaadvacet členů a drží pětasedmdesát procent trhu.

V Německu nebo v Rakousku je přitom mimosoudní inkaso pohledávek určen podstatně kratší časový úsek - zhruba dva měsíce. „Delší splátkové kalendáře v rámci „mimosoudu“ jsou akceptovány spíše výjimečně, neboť věřitelům se toto nevyplatí. Poměrně snadno se domohou svých nesporných nároků soudní cestou, kdy vykonatelné soudní rozhodnutí má věřitel v ruce většinou v řádech týdnů,“ popsal situaci v sousedních zemích Cyril Mores ze společnosti Creditreform.

I v Česku se ale situace pro věřitele zlepšuje. Inkasní agentury se snaží s dlužníky více komunikovat a vysvětlovat, že mimosoudní řešení pohledávky je pro ně nesporně výhodnější. To totiž může dobu vymáhání výrazně zkrátit i zlevnit. „Za rok 2012 se inkasním agenturám podařilo smírně bez soudu uzavřít více než polovinu řešených pohledávek. I tak je stále skoro polovina těch, kteří bohužel na výzvy inkasních agentur nedbají a raději čekají na obsílky od soudu nebo od exekutorů, což jim dluh značně navýší,“ konstatoval Vladimír Gazárek, prezident Asociace inkasních agentur.

Příliš drsné praktiky

Pověst inkasního trhu však stále poškozují praktiky subjektů, kteří se chovají neeticky. Mnohdy totiž v honbě za tučnou odměnou využívají drsných metod a účtují si přemrštěné odměny. Nepřiměřená cena za vymáhání, kterou musí hradit dlužník, by však už brzy měla dostat své hranice. Asociace totiž připravila nový zákon o inkasní činnosti. Ten by měl odměny zastropovat.

Za vymáhanou pohledávku do výše tisíc korun by inkasní společnost směla účtovat maximálně 300 korun. Do 5000 korun by odměna mohla činit maximálně 600 korun a do deseti tisíc by pak cena nesměla přesáhnout 900 korun. Pokud by chtěla vymáhající agentura vyšší odměnu, musí ji naúčtovat věřiteli, pro kterého pohledávku řeší. Asociaci nyní pro novou legislativu bude hledat podporu mezi zákonodárci, musí však zřejmě vydržet do dalších voleb. Nejedná se přitom o nijak zanedbatelný byznys. Inkasní agentury loni řešily pohledávky v hodnotě třiceti miliard korun a v letošním roce suma určitě nebude nižší. Trh přitom není nijak regulován ani chráněn a vymáhat pohledávky dnes může v podstatě kdokoli, což by měl nový zákon rovněž změnit.

Vznikl zákon o inkasních agenturách

Autor: Petra Pelantová, Euro
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!