Zisk Air Bank klesl o 89 procent. Banka už má skoro půl milionu klientů | E15.cz

Zisk Air Bank klesl o 89 procent. Banka už má skoro půl milionu klientů

Pobočka Air Bank ve Vodičkově ulici v Praze
Pobočka Air Bank ve Vodičkově ulici v Praze
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Air Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 40 milionů korun, což je meziroční pokles o 89 procent. Do poklesu se promítl především vliv dočasného tržního přecenění investic. Zatímco loni bance pomohlo k nečekaně vyššímu zisku, letos naopak kvůli nejistotě na evropských trzích způsobilo jeho pokles. Celkový počet klientů Air Bank se ke konci června meziročně zvýšil o 30 procent na 475 tisíc.

Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů Air Bank meziročně vzrostl o 21 procent na 74,2 miliardy Kč. Celkový objem úvěrů v portfoliu banky se zvýšil o 12 procent na 28,6 miliardy Kč. Nejrychleji opět rostly spotřebitelské úvěry a nově i hypotéky, které loni Air Bank začala refinancovat. Bilanční suma banky vzrostla meziročně o pětinu na 81,6 miliardy korun. Vlastní kapitál banky se zvýšil o tři procenta na pět miliard korun.

Čtveřice největších tuzemských bank v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy Kč, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. K růstu jejich ziskovosti přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.

Nové menší banky začaly na tuzemském trhu poskytovat služby v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, to jsou internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Lákají klienty především na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group, do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah