Firma z Agrofertu vrátila kvůli Babišovu střetu zájmů dotaci ve výši 1,6 milionu

Agrofert na Praze 4

Agrofert na Praze 4 Zdroj: E15

Firma Schrom Farms z holdingu Agrofert vrátila státu dotaci ve výši 1,6 milionu korun, kterou Evropská komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál a server iRozhlas.cz. Evropská komise, jeden z hlavních orgánů Evropské unie, označila v minulosti ve svém auditu za problematické dotace pro Agrofert z doby Babišovy vlády. 

Podle auditorů Babiš rozhodoval o záležitostech týkajících se fondů Evropské unie a zároveň dál ovládá Agrofert, ačkoli akcie svých firem vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Peníze pro Schrom Farms byly podle Rozhlasu jedinou z problematických zemědělských dotací pro firmy Agrofertu, kterou před rozhodnutím o proplacení z fondů EU předplatil stát. Když následně Evropská komise dotaci odmítla proplatit, rozhodl v roce 2022 Státní zemědělský intervenční fond, že Schrom Farms musí peníze vrátit.

Firma proti tomu podala odvolání na ministerstvo zemědělství, ale neuspěla. „Odvolání bylo zamítnuto,“ potvrdil iRozhlasu.cz mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. „Celá částka dotace byla již ze strany společnosti vrácena,“ doplnil.

Peníze měly pokrýt část ze 7,7 milionu korun, které firma Schrom Farms použila na modernizaci farmy kuřat. Z dotace 1,6 milionu od zemědělského fondu měly peníze z EU tvořit asi polovinu částky. Firma může ještě kvůli dotaci podat správní žalobu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský se nechtěl k situaci podle Rozhlasu vyjádřit.

Unijní audit dotací zaměřený na holding Agrofert byl v Česku prováděn v roce 2019. Státní zemědělský intervenční fond řešil kromě dotace 1,6 milionu pro Schrom Farms další téměř třicítku dotací pro firmy Agrofertu na projekty za více než půl miliardy korun, které měla EU podpořit asi 200 miliony korun. Tyto dotace byly pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu. Ve střetu zájmů byl Babiš podle auditorů také u dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených Agrofertu.