Rallycross na elektřinu: elektromobily začínají měnit motorsport | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Elektromobily začínají měnit i autosport, v rallycrossu by mohly jezdit jen vozy na elektřinu

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Elektromobily se stávají stále důležitějším segmentem automobilového průmyslu, města i vlády dokonce uvažují o omezení automobilů se spalovacími motory. Vzestup elektromobilů mění pravidla mnohých motoristických disciplín. Prvním šampionátem, ve kterém by elektrický pohon hrál prim, by mohl být rallycross.

Rallycross byl vždy doménou silných a nepříliš ekologických vozů. To se ale může změnit, spalovací motory by totiž už za dva roky mohly být nahrazeny elektrickými. Informoval o tom server Autosport.com.

O nástupu elektromotorů v atraktivní motoristické disciplíně se mluvilo již v létě. V té době ale bylo navrhováno, že by elektrická auta startovala ve vlastní kategorii. Stávající auta s benzinovými motory ale měla zůstat v královské třídě Supercars.

Podle nejmenovaného zdroje zmíněného serveru již vedení šampionátu jedná s devíti automobilkami, které nemusejí být nutně proti tomuto návrhu. Šéf motosportu automobilky Peugeot Bruno Famin ve svých vyjádřeních přechod k elektrickým pohonům podpořil.

Lancia, Audi i Trabant. V rallycrossových podnicích závodily slavné značky, podívejte se

I s touto vidinou francouzský tým ukončil aktivity v Rallye Dakar a přesunul se právě do rallycrossu. Další automobilkou, která o stavbě elektrického speciálu uvažuje, má být Volkswagen. Německá značka už vyvíjí auto na elektrický pohon pro slavný závod do vrchu Pikes Peak.

Auta na elektrický pohon již v motosportu svou roli mají, plně elektrické jsou například vozy okruhového seriálu Formula E. Rallycross by však byl první disciplínou, kde by elektromobily postoupily do nejvyšší kategorie.

Stinnou stránkou úspěchu Muskovy rakety jsou ekologické škody
Jak ulevit městům plným smogu? Al Gore sází na elektrické skútry

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!