Před 30 lety Ferrari přišlo s modelem F40, tehdejším nejrychlejším autem světa | e15.cz

Před 30 lety Ferrari přišlo s modelem F40, tehdejším nejrychlejším autem světa

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V roce 1987 Ferrari začalo s výrobou modelu F40. Enzo Ferrari totiž chtěl vyrobit nejrychlejší auto světa.

F40 nahradil neméně známý model 250. Konstruktéři italské automobilky byli při vývoji auta ambiciózní, chtěli postavit nejrychlejší sériově vyráběné auto na světě. Tím bylo v té době Porsche 959.

Slavný F40 byl jedním z posledních modelů, na kterém pracoval zakladatel značky Enzo Ferrari. Po jeho smrti designérskou práci dokončila známá společnost Pininfarina, která vytvořila karoserie řady dalších italských sportovních aut. Čtyřicítka v názvu odkazuje na čtyřicáté narozeniny značky.

Hlavní cíl se vývojářům povedl, auto bylo skutečně nejrychlejší. Zmíněný supersport od Porsche tedy vydržel na vrcholu žebříčku pouhý jeden rok. Od Porsche se Ferrari lišilo celkovou koncepcí, v Maranellu zvolili osvědčený pohon pouze zadní nápravy. Poháněno bylo třílitrovým motorem o výkonu přes 470 koní, díky kterému dosahovalo rychlosti kolem 320 kilometrů za hodinu.

Rychlost „efčtyřicítky“ si ale vybrala daň ve výbavě vozu, která byla i na tehdejší poměry dosti chudá. V interiéru bylo jen to nejnutnější. Výbava neobsahovala ani centrální zamykání a okna se stahovala ručně podobně jako ve Škodě 120, hudbu si řidič také neposlechl. Ferrari F40 si ale kvůli pohodlí kupoval jen málokdo.

Ferrari počítalo s nasazením modelu F40 i na závodních tratích. Po roce 1995, kdy byla sériová výroba ukončena, se závodní verze prodávala pod označením LM. Pro závody v Le Mans byl vyroben i model Competizione. Těchto skutečně ostrých verzí se ale vyrobilo jen několik kusů. Jeden z nich je k vidění v automobilovém muzeu v Turíně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější