Prodeje elektromobilů dál prudce porostou, odhadují analytici. Čekají evropskou protiofenzivu | E15.cz

Prodeje elektromobilů dál prudce porostou, odhadují analytici. Čekají evropskou protiofenzivu

mit

Více než 200 tisíc elektromobilů se má podle odhadů prodat v letošním roce na evropském trhu. Analytici firmy LMC Automotive tak svými prognózami navazují na trend rostoucích prodejů elektrických aut, které mají dále pokračovat prudkým tempem. Za pět let se má cifra v porovnání s letoškem zpětinásobit.

S odhady přišla analytická společnost LMC Automotive, jež vychází z loňského trendu. V minulém roce se totiž prodeje elektrických aut poprvé dostaly přes stotisícovou hranici. Růstu v letošním roce i následujících letech má pomoci především modelová ofenziva evropských značek.

Ty hlavně v kategorii prémiových modelů a SUV stojí ve stínu americké Tesly, jejíž modely S a X patří mezi deset nejprodávanějších elektromobilů v Evropě. Další pozice okupují především kompaktní vozy jako BMW i3, Volkswagen e-Golf nebo Hyundai Ioniq.

Na předních pozicích prodejů se v uplynulém roce nacházel Renault Zoe a Nissan Leaf. První jmenovaný model za svůj úspěch u zákazníků těžil díky prodlouženému dojezdu, druhý jmenovaný vůz zase patří mezi stálice, jehož druhá generace přijde na trh letos. Právě od ní odborníci očekávají, že by mola pomoci zvýšit evropské prodeje. 

Segment prémiových aut zase letos posílí SUV Jaguar I-Pace a Audi e-tron, Porsche pro změnu zahájí prodeje sedanu Mission E, který by mohl konkurovat Tesle.

Jak se jezdí elektromobilem

Nejvýznamnějším evropským trhem s elektromobily je v současnosti Norsko, kde má elektrický pohon každé páté auto. Na druhém místě je Francie a až třetí příčku zaujímá Německo.

Analytici přitom očekávají, že by se v následujících letech měla situace změnit. Největší výrobce v zemi, wolfsburský Volkswagen, totiž chystá vlastní sérii elektrických aut. Doposud byly jeho elektromobily pouze upravené vozy původně se spalovacím motorem.

Autor: mit
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!