Toto je nejdražší Jaguar E-Type. Čtěte, proč se prodal za 185 milionů korun | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Toto je nejdražší Jaguar E-Type. Čtěte, proč se prodal za 185 milionů korun

Milan Lažanský - Autorevue.cz

 Jaguar E-Type se dá v přijatelném stavu koupit i kolem milionu korun. Ten, který se nedávno prodal za více než stonásobek, je však ze vzácné závodní série. A je to šampion.

Za 185 milionů se dá pořídit mnohé. Pokud byste se zúčastnili aukce Bonhams Scottsdale, mohli jste za tyto peníze odjet se závodním Jaguarem E-Type Lightweight. Díky tomuto obchodu se zmíněný kus stal nejdražším prodaným E-typem a zároveň nejdražším jaguarem vyrobeným po roce 1960.

Vůz je jedním z pouhých dvanácti vyrobených exemplářů. Šasi s číslem 850667 vzniklo jako desátý kus. V roce 1963, v roce své výroby, vyhrál australský šampionát vozů GT.

Pohání jej původní řadový šestiválec o výkonu 293 koní, které na zadní kola posílá skrze čtyřstupňový, krátce odstupňovaný manuál. Originální je i většina dílů karoserii či interiéru. Ceněn je tudíž jako nejzachovalejší vůz ze své série.

Kompletní fotogalerii najdete na webu Autorevue.cz>>>

Konkrétní E-Type ovšem zaujme i při pohledu na hodnoty, které zkoumáme na obyčejných ojetinách. Za svou pětapadesátiletou historii najel pouhých 6 437 kilometrů a vlastnili ho pouze tři majitelé.

Nový majitel k vozu dostal také zajímavé dokumenty, které jsou s vozem spojené. Například fotografie a záznamy ze závodů, ale i výrobní list se všemi specifikacemi.

Pokud vám přijde utracených 185 milionů za auto jako šílená suma, tak vězte, že k nejdražšímu prodanému jaguaru v historii to má opravdu hodně daleko. D-Type z roku 1955 je současně druhým nejdražším autem absolutně. Prodán byl za pět a půl miliardy korun. Přesněji za 5 476 363 200 korun českých.

Renault plánuje nabídnout Česku elektroauta. Pokud vláda zacinká dotacemi

Autor: Milan Lažanský - Autorevue.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!