Indický HDP roste o více než sedm procent. Rychleji než v Číně | E15.cz

Indický HDP roste o více než sedm procent. Rychleji než v Číně

Sídlo indické vlády
Sídlo indické vlády
• 
ZDROJ: Laurie Jones via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indická ekonomika zrychlila za poslední finanční rok do konce března svůj růst na 7,3 procenta z tempa 6,9 procenta v předešlém roce. Ve dvou z posledních tří čtvrtletí přitom Indie svým hospodářským výkonem předstihla Čínu, jejíž ekonomika v posledních letech výrazně zpomaluje.

Plyne to z údajů indické vlády. V posledním čtvrtletí roku se růst hrubého domácího produktu (HDP) zrychlil na 7,5 procenta z úrovně 6,6 procenta v předešlých třech měsících. Čínská ekonomika zpomalila v prvních třech měsících tohoto roku tempo růstu na sedm procent.

Loni na jaře začala třetí největší asijská ekonomka oživovat z útlumu předešlých dvou let, kdy tempo jejího růstu kleslo pod pět procent, a v letním kvartále se růst vyhoupl nad osm procent.

Vláda premiéra Naréndry Módího, která nastoupila loni v květnu, slíbila, že dostane zemi z útlumu a pomocí reforem zvýší tempo růstu na dřívějších sedm až osm procent.

K rychlejší expanzi přispívá snižování úrokových sazeb. Indická centrální banka v březnu snížila hlavní úrokovou sazbu již podruhé v letošním roce. Umožňuje jí to pokles inflace z dřívějších zvýšených úrovní. Indická vláda a podniky doufají, že centrální banka brzy přistoupí k dalšímu uvolňování měnové politiky, uvedla britská BBC.

České firmy se prosazují v Indii, daří se jim v tamním „Silicon Valley“

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.