Írán hýbe s cenou zlata, to je nejdražší za posledních sedm let | E15.cz

Írán hýbe s cenou zlata, to je nejdražší za posledních sedm let

Írán hýbe s cenou zlata, to je nejdražší za posledních sedm let
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, fry

Web E15.cz přináší několik důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Írán vrací úder

Teherán v noci odpálil více než tucet raket, které zasáhly cíle v Iráku, které jsou pod vedením vojáků Spojených států. Balistické střely zasáhly nejméně dvě základny. Informace potvrdil i Pentagon. Údaje o obětech zatím nejsou známy. Ministerstvo obrany uvedlo, že čeští vojáci jsou po útocích v pořádku. 

Zlato na maximu

Napjatá situace v Íránu nahrává zlatu. Investoři obrátili svůj zájem k bezpečným investicím, tedy i drahým kovům, poté, co Írán zahájil odvetné raketové útoky na americké vojenské síly v Iráku. Cena zlata pokořila sedmileté maximum a dostala se nad hranici 1600 dolarů (zhruba 36 200 korun) za troyskou unci. Na nový rekord více než dva tisíce dolarů za troyskou unci vysoupilo i paladium.

Další zkáza Boeingu

Nejméně 170 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu Boeing 737-800, který se zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada. Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžných informací i Ukrajina.

Americké akcie oslabují

Zlatu se daří, ale akcie strádají. Napětí na Blízkém východě nenahrává akciím energetických společností, protože ceny ropy přišly o zisky z posledních dnů. Index Nasdaq stagnoval, před poklesem ho držely výsledky výrobců čipů. Dow Jonesův index klesl o 0,42 procenta a obchodování uzavřel na 28.583,68 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,28 procenta na 3237,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 procenta na 9068,58 bodu.

Autor: Bloomberg, fry
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!