Loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků. I kvůli zdražování | e15.cz

Loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků. I kvůli zdražování

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Depositphotos

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384 998. V porovnání s rokem 2020 je to o téměř 184 000 více. Může za to i konec dodavatelů energií, největší počet změn se totiž uskutečnil v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110 290 odběratelů, vyplývá z dat OTE. Údaje o změnách dodavatelů u elektřiny operátor zatím nezveřejnil, lze však očekávat, že počet změn bude také vysoký.

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v České republice, která dodávala energie zhruba 900 000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Právě v následujícím měsíci se uskutečnilo největší množství změn dodavatelů. Po Bohemia Energy skončily také firmy Kolibřík energie s 28 000 klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, která dodávala zhruba 3000 klientů, a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům. Činnost ukončila také společnost Energie pro Tebe, která dodávala plyn více než třem stovkám odběratelům, a Český Energetický Dodavatel, který měl více než 7000 odběratelů.

Podle dřívějších vyjádření analytiků si zákazníci, kteří museli změnit dodavatele, bez výjimky u nových dodavatelů významně pohoršili. Na trhu totiž podle nich není produkt, který by se jen trochu blížil podmínkám, na které byli zákazníci zvyklí u Bohemia Energy.

Proč rostou ceny energií?

Video se připravuje ...
Proč rostou ceny energií?

Se zdražováním elektřiny i plynu musí zákazníci počítat i v letošním roce, vyšší ceny totiž oznámila řada dodavatelů. Například Pražská teplárenská zvýšila ceny již od 1. prosince. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 korun více. ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k loňskému 1. září, navýšení bylo o sedm procent.

Plně liberalizovaný trh s elektřinou je v České republice od roku 2006, trh s plynem od roku 2007. Od té doby si mohou sami zákazníci vybírat svého dodavatele energií.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery