Evropští bankéři zažívají těžký týden - ranní přehled | E15.cz

Na odchodu nebo vyšetřovaní. Evropští bankéři zažívají těžký týden

Ranní přehled podle Bloombergu
Ranní přehled podle Bloombergu
• 
ZDROJ: E15.cz

Bloomberg, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Virus zpomalil

Poté, co ve čtvrtek díky nasazení nové metody odhalování koronaviru v Číně prudce vyskočil počet nakažených za jeden den, oznámila čínská provincie Chu-pej, že v pátek zaznamenala 4823 nových případů. To naznačuje, že čtvrteční skok byl jednorázový.

Bankéři v centru pozornosti

Uplynulý týden byl zásadní pro ředitele evropských bank. Šéf banky Credit Suisse Tidjane Thiam prezentoval poslední výsledky hospodaření banky předtím, než odejde kvůli špionážnímu skandálu. Šéfa banky Barclays Jese Staleyho vyšetřují britské úřady kvůli jeho vztahu se skandály opředeným finančníkem Jeffreym Epsteinem a UBS hledá nástupce Sergia Ermottiho, jednoho z nejdéle úřadujících evropských bankovních šéfů.

Britská vládní rošáda

Spor mezi britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem a jeho ministrem financí Sajidem Javidem o to, kdo vlastně řídí státní pokladnu, vyústil v rezignaci druhého jmenovaného. Úřad premiéra nedokázal zodpovědět otázku, zda vzhledem k těmto událostem platí plánovaný termín přestavení státního rozpočtu 11. března či zda se vláda hodlá řídit fiskálními pravidly, která nastavil Javid. Jeho nástupce Rishi Sunak by podle některých analytiků mohl spustit rozsáhle ekonomické stimuly.

IPO Universalu

Francouzská skupina Vivendi pošle na burzu část akcií svého vydavatelství Universal Music Group. Změnila tak své rozhodnutí z roku 2018, kdy tvrdil, že podobný krok by byl příliš náročný. Investoři se ale IPO výdělečného podniku dočkají až na začátku roku 2023.

Očekávané události

Výsledková sezóna pokračuje. Údaje o hospodaření zveřejní například francouzská automobilka Renault, v příštím týdnu budou následovat například banka HSBC nebo Deutsche Telecom.

Autor: Bloomberg, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah