Amazonu hrozí před Vánoci kolaps. Zaměstnanci chtějí stávkovat | E15.cz

Amazonu hrozí před Vánoci kolaps. Zaměstnanci chtějí stávkovat

Amazon
Amazon
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sean MacEntee

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zaměstnanci německých logistických center největšího světového internetového prodejce Amazon pohrozili dalšími stávkami za zvýšení mezd. Jejich odboroví zástupci přitom nevyloučili, že k přerušení práce přistoupí v době před Vánocemi, která je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku.

Odbory v Amazonu letos zorganizovaly už několik varovných stávek. Chtějí firmu přinutit, aby přijala pro zaměstnance svých distribučních center kolektivní mzdové dohody pro odvětví zásilkového prodeje a maloobchodu. Amazon ale namítá, že své zaměstnance považuje za pracovníky v logistice, tedy skladování, balení a dopravě, a že na své odvětví mají nadprůměrné mzdy.

„Na místě Amazonu bych nespoléhal na to, že budu schopen vyřídit před Vánocemi všechny zásilky zákazníkům včas,“ citoval dnes představitele odborového svazu Verdi Heinera Reimanna týdeník Der Spiegel. Předák dodal, že svaz je připraven svolat stávku v době, kdy to firmu poškodí nejvíc, a že takové stávkové akci mohou zabránit jen „seriózní jednání“. Polský list Puls Biznesu začátkem tohoto týdne napsal, že Amazon chce po varovných stávkách v Německu část aktivit přesunout do východní Evropy. Podle něj by tak měla vzniknout tři velká logistická centra v Polsku a dvě v České republice.
Amazon zprávu o přesunu aktivit z Německa na východ popřel. Jeho mluvčí ale připustila, že firma by mohla v regionu vystavět další kapacity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.