Billa otevřela sklad za půl miliardy. Práci tam našlo 160 lidí | E15.cz

Billa otevřela sklad za půl miliardy. Práci tam našlo 160 lidí

Nový centrální sklad Billa
Nový centrální sklad Billa
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obchodní řetězec Billa otevřel v Modleticích u Prahy poblíž dálnice D1 nový centrální sklad čerstvých potravin zhruba za půl miliardy korun. Na ploše 15 500 metrů je skladováno zboží vyžadující nižší teplotu, tedy maso, uzeniny, mléčné výrobky, ovoce, zelenina a lahůdky. Z Modletic putuje do všech více než dvou stovek prodejen Billa v zemi. V nové hale našlo práci 160 lidí.

Společnost má nyní podle něj 90 procent veškerého zboží na jednom místě a může rychleji reagovat na objednávky z prodejen. „Zbytek jde přímo přes dodavatele, jako například nápoje a pivo,“ uvedl Szczypka. Firma očekává, že ročně uskladní kolem 30 milionů kartonů zboží. Z toho 20 milionů připadne na ovoce a zeleninu a deset milionů kartonů na čerstvé zboží. Sklad, který je neustále v provozu, pojme přes 2500 různých artiklů od více než 200 dodavatelů.

Ministr dopravy Antonín Prachař při slavnostním otevření uvedl, že otevírání skladů a rozšiřování logistiky je velmi důležité z hlediska dopravy i zaměstnanosti. „Samozřejmě bez logistiky nebude fungovat nic, ani výroba ani konečná spotřeba,“ podotkl.

Stavba haly začala loni v září a byla dokončena letos v červnu. Vnitřní prostor je rozdělen do několika oddělených zón s teplotou od dvou do 16 stupňů Celsia. „Veškerá doprava jezdí odtud, jedna strana se používá pro příjem, druhá pro výdej. Někdy to podle objemu kombinujeme,“ popsal fungování centrálního skladu vedoucí logistiky Martin Šmela. „Ovocem a zeleninou zavážíme pobočky v podstatě celý týden, čerstvé zboží vozíme pětkrát až šestkrát týdně podle síly pobočky,“ dodal.

207 českých poboček

Szczypka připomněl, že firma otevřela svou první prodejnu v Česku počátkem 90. let minulého století, nyní jich má 207 a bezprostředně se chystá otevření další v Ostravě. „Ještě další čtyři otevřeme do konce roku v Praze a jednu v Brně,“ uvedl. Poukázal na to, že Billa v Česku zaměstnává 6000 lidí a ročně její provozovny navštíví 120 milionů zákazníků.

Supermarkety Billa patří společně s diskontními prodejnami Penny Market do německé obchodní skupiny REWE Group. V loňském roce dosáhla Billa v České republice obratu 25,5 miliardy korun. Člen představenstva REWE International AG Janusz Kulik očekává, že Billa v ČR v dohledné době překoná výší ročního obratu hranici jedné miliardy eur, tedy přes 27 miliard korun. „Samozřejmě to bude záležet na tom, jak dobře a rychle budeme schopni uspokojovat přání zákazníků,“ podotkl Kulik.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah