Britský Marks&Spencer poprvé po čtyřech letech zvýšil roční zisk | E15.cz

Britský Marks&Spencer poprvé po čtyřech letech zvýšil roční zisk

Prodejna Marks & Spencer
Prodejna Marks & Spencer
• 
ZDROJ: Marks & Spencer.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britské maloobchodní skupině Marks & Spencer v posledním finančním roce stoupl zisk o více než šest procent. Zaznamenala tak první zvýšení ročního zisku po čtyřech letech. Největší britský prodejce oděvů podle agentury Reuters kromě toho oznámil, že v tomto finančním roce odkoupí vlastní akcie za 150 milionů liber.

Zisk skupiny, která kromě oděvů prodává domácí potřeby a potraviny, se před zdaněním a po odečtení jednorázových položek zvýšil za rok do 28. března na 661,2 miliony liber (zhruba 25,2 miliardy korun) z úrovně 623 milionů liber ve finančním roce 2013/2014. Představuje to nárůst o 6,1 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali v průměru výsledek 648 milionů GBP.

V divizi potravin firma zažila „mimořádný rok“. Tržby z prodeje oděvů a domácích potřeb ale zůstaly za očekáváním, uvedl v prohlášení výkonný ředitel Marc Bolland. Stanici BBC řekl, že společnosti se lepších výsledků podařilo dosáhnout i přesto, že podmínky na trhu jsou nejtěžší za 15 let.

Desítky let nedostatečných investic

Bolland, který stojí v čele firmy od roku 2010, investoval miliardy liber do modernizace výrobků, prodejen, internetové stránky a změn v dodavatelském řetězci jednoho z nejznámějších britských obchodních řetězců, který má za sebou desítky let nedostatečných investic.

Investoři doufali, že tyto kroky nakonec přinesou ovoce. Tyto naděje se podle pozorovatelů odrazily i na vývoji akcií. Jejich cena se za posledních devět měsíců zvýšila o třetinu a v úterý vystoupila na osmileté maximum. Společnost zvýšila dividendu o 5,9 procenta a ohlásila program zpětného odkupu vlastních akcií v objemu 150 milionů liber.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah