Lékárny Benu loni zvýšily tržby téměř o pětinu | E15.cz

České lékárenské dvojce Benu loni stouply tržby téměř o pětinu, blíží se pěti miliardám

Martin Štorkán

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tržby lékárenské sítě Benu dál rostou. Vloni stouply meziročně o 18,5 procenta na 4,85 miliardy korun oproti 4,09 miliardy v roce 2017. Zisk před zdaněním činil 262,6 milionu korun. Rychlým tempem se rozvíjí i internetový obchod Benu.cz, který se na celkových tržbách podílí přibližně 6,5 procenta.

„Na pokračujícím růstu má podíl široká nabídka nadstandardních lékárenských služeb, zvyšování obratu ve stávajících lékárnách i další rozšiřování počtu poboček,“ řekl deníku E15 Pavel Kraus, finanční ředitel skupiny Phoenix, do níž Benu patří.

V letošním roce chce Benu rozšířit síť svých lékáren na 240 ze současných 229 poboček a ještě více se zaměřit na prevenci. „Pacientům nabízíme širokou škálu nadstandardních služeb v oblasti zdravotní prevence, kam patří zejména hlídání lékových interakcí, měření hladiny cukru v krvi, pomoc při odvykání kouření, screening Alzheimerovy nemoci nebo kontrola kožních znamének,“ řekl Kraus.  

Jedničkou na tuzemském lékárenském trhu je Dr. Max, který patří investiční skupině Penta. Řetězec má více než 428 poboček, v loňském roce utržil 17,95 miliardy korun. Do jeho výsledků se promítl hlavně růst on-line prodeje a zvýšený zájem o vlastní značku léků. Na evropském trhu, kde provozuje celkem 2113 lékáren, aktuálně drží čtvrtou pozici, jeho ambicí je dostat se na druhé místo. Vloni se dařilo i lékárenské síti Pilulka, která působí na českém, slovenském a rumunském trhu. Její tržby vzrostly meziročně téměř o polovinu na dvě miliardy korun.

V současné době Benu Česká republika zaměstnává okolo 900 lidí a její kamenné pobočky měsíčně obslouží zhruba 1,5 milionu zákazníků. Je dceřinou firmou společnosti Phoenix lékárenský velkoobchod, která je jedním z nejvýznamnějších farmaceutických velkoobchodů v České republice. Jediným vlastníkem společnosti je německý farmaceutický koncern Phoenix se sídlem v Mannheimu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah