Český Igráček má spojence: Hello Kitty | E15.cz

Český Igráček má spojence: Hello Kitty

Růžový svět bílé kočky.
Firma Efko získala licenci
pro používání značky Hello
Kitty. První sady plastových
hraček pro holčičky se objeví
na tuzemském trhu v září
Růžový svět bílé kočky. Firma Efko získala licenci pro používání značky Hello Kitty. První sady plastových hraček pro holčičky se objeví na tuzemském trhu v září
• 
ZDROJ: crestcom

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Legendární plastová figurka ze sedmdesátých let Igráček, prožívající druhým rokem svůj comeback, dostane světoznámou kamarádku, které už také táhne na čtyřicítku. Výrobce Igráčka, firma Efko – karton z Nového Veselí na Vysočině, získal licenci na značku Hello Kitty. V igráčkovských sadách se původem japonská bílá kočka s růžovou mašlí objeví na pultech příští měsíc. „Zatím vlastníme licenci pro český a slovenský trh,“ říká majitel společnosti Efko – karton Miroslav Kotík.

K jednomu ze symbolů popkultury se prý dostal bez vlastního přičinění. „Zástupci společnosti Sanrio, která vlastní práva k Hello Kitty, byli na návštěvě v Česku a dívali se v obchodech, jak tady jejich licence funguje. A při návštěvě hračkářství objevili Igráčka,“ popisuje energický čtyřicátník Kotík, který před pěti lety koupil formy na výrobu pozapomenuté figurky a poté i práva na používání původní značky.

Figurku kočky zavrhli

Před rokem se z licenční kanceláře Sanria ozvali s tím, že by si firma chtěla domluvit schůzku. „Fakt mě to na chvíli zarazilo, protože kočička s velkou hlavou nešla s Igráčkem dohromady. Ale byla to zajímavá výzva,“ konstatuje Kotík. Na první schůzce na sebe ovšem narazili. Sanrio si představovalo, že plastové figurky budou mít podobu kočky. Jenže, jak zdůrazňuje Kotík, to ani nebylo možné vzhledem k tomu, že sanriovské zvířátko s obrovskou hlavou a malými nožičkami by těžko drželo stabilitu.

„Chvíli se jim nelíbilo, že jsme neudělali to, co čekali, ale vymysleli jsme koncept, který odpovídá duchu té hračky. Je to svět Hello Kitty. Figurka je holčička, která má svůj růžový svět. A oni najednou byli nadšení, že takový koncept v portfoliu té hračky ještě nemají,“ zapáleně vypráví podnikatel z Vysočiny.

Zakladatelé. První designér Igráčka Jiří Kalina (vlevo) s majitelem společnosti Efko − karton Miroslavem Kotíkem Autor: crestcom
Zakladatelé. První designér Igráčka Jiří Kalina (vlevo) s majitelem společnosti Efko−karton Miroslavem Kotíkem

Formy ničím nenahradíš

Po posledním výrobci Igráčka, zkrachovalé firmě Igra, Efko získalo 150 vstřikolisových forem na výrobu figurky. Některé se musely opravit, jiné už nešlo použít. „Výroba formy stojí 200 až 500 tisíc korun a padá z ní jedna součástka. Proto máme univerzální formy pro všechna autíčka, dům i třeba nemocnici, hasiče, policejní stanici. Mění se jen doplňky a barvy,“ popisuje Kotík, jak udržet návratnost původních vysokých nákladů.

Čtěte také:

Obrovské americké hračkářství se chystá na český trh

Slavné Lego dosud nezestárlo, a to slaví již osmdesátiny

„Nedávno jsme přišli s dárkovou řadou Řekni to Igráčkem. Spousta lidí totiž kupovala Igráčka jako dárek, ne jako hračku,“ vypráví Kotík, jak pronikl například na pulty knihkupectví. V prodeji je aktuálně na sedm desítek modelů Igráčka, kterých Efko ročně vyrobí celkem 200 až 250 tisíc kusů. Řádově ve stovkách je vyváží do Polska a Ruska.

Profesí přibývá. V prodeji je aktuálně na sedm desítek modelů Igráčka, kterých Efko ročně vyrobí celkem 200 až 250 tisíc kusů Autor: crestcom
Profesí přibývá. V prodeji je aktuálně na sedm desítek modelů Igráčka, kterých Efko ročně vyrobí celkem 200 až 250 tisíc kusů

Hlavně společenské hry

Mnohem větším odbytištěm jsou ale zahraniční trhy pro stolní a společenské hry, kterých Efko produkuje na pět set, řadu z nich v zahraničních licencích. Hlavní partnery má v Německu, Nizozemsku a ve Švédsku. Roční obrat firmy se pohybuje kolem 50 milionů korun. „Meziročně lehce stoupáme, protože jsme měli asi před třemi lety propad v rámci krize i pokusu o export, kde jsme vyhořeli. V Maďarsku jsme narazili na nesolventního partnera,“ přiznává majitel Efka. „Každopádně jsme v zisku,“ dodává.

Kartonážní výroba je umístěna v budově přímo za sídlem firmy ve Veselí. Plastové figurky se odlévají v padesát kilometrů vzdálené Korouhvi.

Znovuobjevitel Igráčka na Vysočině vyrostl, bydlí v sousední vesnici, a tak si s většinou zaměstnanců stále tyká. „V 15 letech jsem se rozhodl pro studium oboru průmyslové automatizace a úplně vážně jsem tvrdil, že to chci dělat. Měl jsem hodně blízko k mechanice i elektronice a obojí mě nadchlo,“ vypráví Kotík. Po škole pracoval jako technik a v devadesátých letech začínal podnikat. „Byznys jsem se musel učit. Obchod nebyl to hlavní, co mě baví, já jsem musel něco vytvářet. Nejvíc mě baví, když vidím, jak výroba jede a něco vzniká,“ říká šéf firmy v kanceláři po strop zaplněné hračkami.

Efko — karton

Český výrobce hraček z kartonu nebo plastu. Firma vznikla v roce 1993, hračky a hry vyrábí od roku 1995. Kromě Igráčka se zaměřuje na tři hlavní segmenty: vlastní tvorbu společenských her, licenční spolupráci a výrobu stavebnic Roto, která má původ ve stavebnici Plastika, vyráběné u nás od 80. let do roku 1992. Efko ji vrátilo na trh v roce 2006.

Autor: Denisa Novotná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah