Čeští hoteliéři bojují s levným ubytováním přes internet, stát nezasáhne | E15.cz

Čeští hoteliéři bojují s levným ubytováním přes internet, stát nezasáhne

Airbnb
Airbnb
• 

BusinessInfo.cz, Dalibor Dostál

V ubytovacích službách roste šedá ekonomika, varují majitelé hotelů a penzionů. Vadí jim komunitní portály, jejichž prostřednictvím si lidé shánějí levnější ubytování v době dovolené.

Nové technologie přinášejí do mnoha oborů převratné změny. Netýká se to jen hudby, kde stahování vytlačuje CD nosiče, nebo taxíků, kterým vážně konkuruje mobilní aplikace Uber. Podobně jsou na tom také hoteliéři. Těm stále více zákazníků odvádí celosvětová služba Airbnb.

Jejím prostřednictvím si lidé mohou domluvit ubytování v soukromí v místech, kam odjíždějí na dovolenou nebo na služební cestu. U registrovaných účastníků si mohou prohlédnout jak vybavení nabízeného ubytování, tak přečíst recenze a zkušenosti předchozích návštěvníků.

Příležitost zařídit si ubytování na vlastní pěst stále častěji využívají také Češi. „Tuto možnost preferují lidé, kteří nechtějí bydlet v hotelových komplexech, ale rádi poznávají kulturu dané země z první ruky. Tímto způsobem se lze ubytovat za zajímavé ceny takřka po celém světě,“ vysvětluje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Třicet procent noclehů v Česku

Nový trend se ale nelíbí podnikatelům, kteří investovali do hotelů a penzionů. „Odhadujeme, že 25 až 30 procent celkových přenocování je v České republice realizováno přes ubytování v soukromí a ve většině případů není ani řádně daněno,“ konstatuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. Komunitní služba tak podle něj posiluje šedou ekonomiku.

„Nehovořím již o bezpečnostních předpisech, která by měla tato zařízení splňovat a například povinnosti hlásit pobyt cizinců na našem území. To samé platí o odvodu místních poplatků v obcích,“ dodává Václav Stárek.

Asociace se proto obrátila na Ministerstvo pro místní rozvoj, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, živnostenské úřady a Cizineckou policii. „Podle našeho zjištění se kontrolní orgány této problematice příliš nevěnují, byť již za současné situace mají možnost provádět kontrolu,“ konstatuje prezident asociace.

Z průzkumu, který mezi svými členy uspořádala asociace, vyplývá, že 68 procent hoteliérů ve svém okolí pozoruje silný nárůst nabídky ubytování v soukromí, v průměru je takto prodáváno až 25 procent celkového počtu přenocování.

Resort přitom nemá přesnou statistiku, kolik lidí se ubytovává přes komunitní portály

Ministerstvo pro místní rozvoj se staví ke stížnostem hoteliérů rezervovaně. O regulaci nebo zákazu ubytování přes komunitní portály neuvažuje. „S rozvojem on-line prodejů je možné usuzovat, že bude podíl sdíleného ubytování nadále růst , to postupně i v České republice,“ konstatuje mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Resort přitom nemá přesnou statistiku, kolik lidí se ubytovává přes komunitní portály. „V současné době rozlišujeme pouze podíl individuálního ubytování proti službám hromadných ubytovacích zařízení. Dle výsledků šetření Příjezdový cestovní ruch za 2009-2014 využije individuální ubytování minimálně 20 procent zahraničních turistů,“ dodává Vilém Frček. Kolik z tohoto procenta tvoří sdílené ubytování statistiky ministerstva.

Nejčastěji se pronajímají byty, a to v 67 procentech případů, samostatné místnosti a celé rodinné domy. „Velmi častým případem je pronájem takzvaných apartmánů, které však často nebývají kolaudovány pro účely hromadného ubytování hostů,“ dodává Václav Stárek.

Autor: BusinessInfo.cz, Dalibor Dostál

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.