Čeští operátoři dohnali Evropu, nejlevnější ale stále nejsou | E15.cz

Čeští operátoři dohnali Evropu, nejlevnější ale stále nejsou

ilustrační foto (Profimedia.cz)
ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští mobilní operátoři v minulém týdnu dohnali Evropu a nabídli ceny „neomezených“ tarifů, které snesou srovnání se zahraničím. Přesto se u našich sousedů stále najdou ještě výhodnější nabídky.

Slovenští operátoři jsou sice po minulém týdnu dražší, než ti čeští, nabízejí ale širší služby. Slovenská Telefónica O2 si sice za neomezené volání, SMS a 1 GB dat v mobilu řekne o 45 eur (1165 korun), bez omezení ale lze volat i do celé Evropské unie. Tarif je navíc bez závazku, pokud ovšem zákazník podepíše smlouvu na 18 měsíců, získá slevu na telefon. Podobný balíček, ale bez volání do zahraničí, nabízí konkurenční Orange za 40 eur.

Naopak Poláci mají i po proběhnuvším zlevňování na českém trhu stále levnější služby. Například operátor Plus nabízí neomezené volání a SMS do polských mobilních sítí za 79 zlotých, tedy necelých 500 korun. Zákazník navíc dostane 300 MB dat, oproti české nabídce přijde pouze o neomezené volání na pevné linky. Konkurenční Play nabízí zcela neomezený tarif za 650 korun, například tarif s neomezenou komunikací v rámci sítě Play, 400 minutami volání do dalších sítí a 1,5 GB dat ale stojí jen 340 korun.

Ještě levnější jsou rakouští mobilní operátoři. Místní Orange sice nenabízí zcela neomezený paušál, za necelých 12 eur včetně poplatku za provoz SIM karty, tedy za 300 korun, ale poskytuje balíček 2000 minut na volání, 1000 sms zpráv a 2 GB dat.

Neomezené volání konkurenčního A1 nyní vyjde včetně provozu SIM karty na necelých 32 eur, rovná se tak současné nabídce českých operátorů. Těm, kteří u operátora mají pevnou linku či internet, nabízí navíc slevu 10 eur.

Nejlevnější nabídky v Česku a sousedních státech:

Operátor Cena (přepočtená na koruny) Volání SMS Internet Další
Orange (Rakousko) 259 2000 volných minut 1000 volných sms 2 GB roční poplatek za SIM kartu 517 korun
Plus (Polsko) 496 neomezeně neomezeně 300 MB
Yourfone (Neměcko) 517 neomezeně 2,3 koruny 500 MB
Vodafone (Česko) 691 neomezeně neomezeně 600 MB
Orange (Slovensko) 1034 neomezeně neomezeně 2 GB

Některé tarify se pojí se slevou na telefon, některé vyžadují úvazek až na 24 měsíců

Ze středoevropského srovnání tak vycházejí nejhůře němečtí operátoři. Telekom si za neomezené volání a sms účtuje 63 eur (1630 korun). Německý Vodafone si za podobnou službu účtuje 45 eur, navíc ale žádá aktivační poplatek 30 eur. Oproti konkurenci ovšem v rámci paušálu nabízí 14 dní mobilních dat v zahraničí. Místní O2 je levnější, za 18 eur nabízí neomezené volání do vlastní sítě a jedné další vybrané, na ostatní sítě dostanou zákazníci v rámci paušálu 100 minut. O2 přidá také 300 MB dat. Patrně výhodnější nabídku ale představuje čtvrtý německý operátor E Plus pod značkou Yourfone. Za neomezené volání si účtuje 20 eur, tedy asi 500 korun. Tarif nabízí také 500 MB dat, za sms zprávy se platí 9 centů.

Nabídky výhodnější oproti těm českým nabízejí i další evropští operátoři. Například operátor Free, který odstartoval cenový boj na francouzském trhu, nabízí za 500 korun neomezené volání a sms a 3 GB dat. Ceny ale mohou být i výrazně vyšší, například v Maďarsku si za operátoři za neomezené tarify účtují v přepočtu okolo 1800 korun.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah