Cestovní ruch přinesl v roce 2015 ekonomice 250 miliard | E15.cz

Cestovní ruch přinesl v roce 2015 ekonomice 250 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výdaje tuzemských i zahraničních turistů na cestovní ruch v Česku činily předloni 250 miliard korun, meziročně o 5,3 procenta více. V roce 2015 tvořil cestovní ruch 2,8 procenta hrubého domácího produktu a pracovalo v něm 228 tisíc lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Cizinci se na celkových výdajích podíleli 59 procenty. Zbývající dvě pětiny, konkrétně 102 miliard korun, utratili tuzemští návštěvníci prostřednictvím domácího cestovního ruchu.

V rámci výdajů cestovního ruchu převažovaly útraty za zboží, a to z 29 procent. "Pokud se týká služeb, návštěvníci vynaložili 20 procent svých výdajů na osobní dopravu a stejný podíl finančních prostředků i na stravování. Za ubytovací služby pak utratili 18 procent výdajů," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Čtěte vše o turistickém ruchu

"Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 procenta. V turismu tedy pracoval každý třiadvacátý Čech," dodal Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Podíl cestovního ruchu na zaměstnanosti v ČR je tak podobný jako ve Švýcarsku a Nizozemsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah