Cestovní ruch přinesl v roce 2015 ekonomice 250 miliard | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Cestovní ruch přinesl v roce 2015 ekonomice 250 miliard

ČTK

Výdaje tuzemských i zahraničních turistů na cestovní ruch v Česku činily předloni 250 miliard korun, meziročně o 5,3 procenta více. V roce 2015 tvořil cestovní ruch 2,8 procenta hrubého domácího produktu a pracovalo v něm 228 tisíc lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Cizinci se na celkových výdajích podíleli 59 procenty. Zbývající dvě pětiny, konkrétně 102 miliard korun, utratili tuzemští návštěvníci prostřednictvím domácího cestovního ruchu.

Čeští turisté mají z migrantů fobii, říká majitel cestovní kanceláře Alexandria

V rámci výdajů cestovního ruchu převažovaly útraty za zboží, a to z 29 procent. "Pokud se týká služeb, návštěvníci vynaložili 20 procent svých výdajů na osobní dopravu a stejný podíl finančních prostředků i na stravování. Za ubytovací služby pak utratili 18 procent výdajů," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Čtěte vše o turistickém ruchu

"Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 procenta. V turismu tedy pracoval každý třiadvacátý Čech," dodal Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Podíl cestovního ruchu na zaměstnanosti v ČR je tak podobný jako ve Švýcarsku a Nizozemsku.

Dubaj je stále populárnější, přilákala rekordní počty českých turistů

Čína sází na turismus, do roku 2020 investuje téměř 7,5 bilionu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!