Dovoz pyrotechniky se zpřísňuje. Bez povolení projdou bouchací kuličky | e15.cz

Dovoz pyrotechniky se zpřísňuje. Bez povolení projdou bouchací kuličky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Blazek

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velká zábavní pyrotechnika bude od zítřka pod dohledem Licenční správy ministerstva průmyslu a obchodu, která bude udělovat speciální povolení pro její dovoz. Tímto krokem chce stát omezit případy, kdy je na jednom místě například v tržnicích amatérsky uskladněné životu nebezpečné množství pyrotechniky. Větší kontrola by měla být i nad zakázaným prodejem pyrotechniky dětem.

„Dovozci budou muset prokázat nejenom to, že pyrotechnika odpovídá bezpečnostním standardům, ale budou také muset poskytnout informace například o množství dovážené pyrotechniky a podobně,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Speciální povolení bude nutné na dovoz čehokoli o síle větší než má třeba bouchací kulička nebo prskavky, které patří k mezi pyrotechniku první třídy či kategorie.

Přísnější režim se týká pyrotechnických výrobků druhé, třetí a čtvrté třídy nebo kategorie. Vedle výrobků určených pouze pro profesionály se tak vztahuje i na velkou zábavní pyrotechniku jako jsou rakety nebo některé kompakty prodávané volně komukoli staršímu osmnácti let. Naopak nic se nemění na dovozu běžně prodávané pyrotechniky třídy nebo kategorie 1, kam patří například prskavky nebo bouchací kuličky.

Obdobná pravidla postupně zavádějí i další členské státy Evropské unie. Systém udělování dovozních licencí pro dovoz pyrotechnických výrobků už například platí i na Slovensku; podobná opatření již přijalo také Rakousko, Německo, Španělsko, Velká Británie nebo Francie.

Celníci ve své statistice evidují řádově 20 společností, které tento typ pyrotechniky do Česka dovážejí.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery