EGAP: Vývoz do Íránu pojistíme maximálně na 5,2 miliardy | E15.cz

EGAP: Vývoz do Íránu pojistíme maximálně na 5,2 miliardy

Íránská metropole Teherán
Íránská metropole Teherán
• 
ZDROJ: Matthias Blume via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) je po uvolnění sankcí vůči Íránu připravena nastavit limit pro pojištění českých exportérů do této země na 5,2 miliardy korun. Na dnešní konferenci Írán - země nových exportních příležitostí, jejíž účastníci se zabývali perspektivami vývozu a investicemi na tomto osmdesátimilionovém trhu, to řekl předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

Podle Pavla Kluckého z ministerstva zahraničních věcí se v první polovině příštího roku chystá návštěva íránského ministra zahraničí v České republice. Podle něho je ve fázi jednání i otevření přímé letecké linky Praha-Teherán. V první polovině příštího roku by měla v Teheránu také otevřít svou kancelář agentura CzechTrade.

„Tipuji, že by to mohlo být v únoru,“ řekl k uvolnění sankcí vůči Íránu Procházka na konferenci, kterou spolupořádala EGAP s agenturou CzechTrade a ministerstvem zahraničí (MZV). Zrušení sankcí vůči Íránu se očekává v souvislosti s letošní dohodou světových mocností s Teheránem o jeho jaderném programu. Od té doby se v Íránu střídají zahraniční delegace. Česká podnikatelská mise zavítala do Teheránu začátkem září v čele s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Nejlepší renomé

První misi podnikatelů uspořádala do Íránu již loni v září Hospodářská komora ČR ve spolupráci s MZV a ministerstvem průmyslu a obchodu. Nepříliš prezentovaná pak byla letošní dubnová návštěva íránského ministra financí a hospodářství Alího Tadžebníjá, který jednal v Praze s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým. Při té příležitosti Tadžebníjá zdůraznil, že ze zemí bývalého východního bloku má ČR v Íránu vůbec nejlepší renomé.

Možnosti spolupráce Česka s Íránem jsou podle předsedy zahraniční sekce Hospodářské komory Ilji Mazánka nepřeberné. Potenciál vidí Mazánek mimojiné v modernizaci zdravotnictví, ve farmaceutické oblasti, kde už v Íránu řada českých firem působí, v dopravní infrastruktura, v železniční a letištní dopravě, automobilovém průmyslu či energetice, například solárních elektrárnách.

Česko-íránské obchodní vztahy mají dlouhou tradici a loni měly aktivní bilanci. Český vývoz do Íránu činil loni 564 milionů korun. Z Íránu se dovezlo zboží v hodnotě 159 milionů korun. Mezi nejvýznamnější položky českého vývozu patří výrobky z nekovových nerostů, stroje a zařízení, léčiva a hnojiva. Z Íránu se nejvíce dováží ovoce a zelenina, suroviny živočišného a rostlinného původu, železo, ocel a káva, čaj a kakao.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah