Evropská komise se chystá odstranit další překážky jednotného trhu | E15.cz

Evropská komise se chystá odstranit další překážky jednotného trhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Brusel navrhuje usnadnit prodej výrobků v jiné členské zemi Evropské unie a podpořit vnitrostátní kontroly zajišťující jejich bezpečnost. Předložila dnes k tomu dva návrhy. Snahou je podle místopředsedy komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrkiho Katainena podpora hlavně malých a středních firem.

"Jednotný trh s 500 miliony spotřebitelů je velkým úspěchem EU. Dnešním dnem odstraňujeme překážky, posilujeme důvěru a umožňujeme podnikům a spotřebitelům, aby z něj vytěžili maximum," upozornil Katainen.

Dnešní nařízení o vzájemném uznávání zboží by mělo usnadnit postup, který teď musejí firmy vyrábějící boty, nádobí či nábytek absolvovat, než mohou vstoupit na trh v jiné zemi unie. V EU existuje zásada "vzájemného uznávání" výrobků, která na jednotném trhu zaručuje volný pohyb zboží nepodléhajícího regulaci, pokud je legálně na trhu v jedné členské zemi. V praxi se však firmy často setkávají s překážkami, průtahy a dodatečnou regulací.

Nyní by měly vše potřebné vyřídit za několik měsíců, nikoliv let. Věc má usnadnit i možnost dobrovolného prohlášení, že výrobek v dané zemi splňuje všechny požadavky, nový mechanismus má umožnit snazší řešení sporů mezi firmami a státy.

Další návrh, který byl dnes předložen, má také podpořit lepší spolupráci národních orgánů, jež mají na starosti dozor nad trhem. Půjde především o lepší sdílení informací tak, aby úřady mohly proti nevyhovujícím výrobkům účinněji zasahovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah