Exportéři: Loni jsme zbytečně projedli desetinu z rekordního vývozu | e15.cz

Exportéři: Loni jsme zbytečně projedli desetinu z rekordního vývozu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze zahraničí jsme v loňském roce dovezli tabákové výrobky, nápoje, potraviny a spotřební zboží za 444 miliard korun. „To není dlouhodobě únosné. Je to zbytečné projídání peněz, protože mnohé z tohoto zboží jsme si schopni vyrobit sami,“ tvrdí Asociace exportérů.

Pro porovnání, exportu z Česka se loni dařilo nejlépe v jeho historii. Celková výše v roce 2013 dosáhla podle Asociace exportérů rekordních 3,157 bilionu korun.

„Musíme se ptát, zda je potřeba, abychom v zahraničí ročně utráceli 444 miliardy korun za zboží, které jsme schopni sami produkovat a dále vyvážet. Podle mého názoru jsme částečně zbytečně propili, prokouřili a projedli 14 procent z loňského rekordního exportu,“ míní místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Kladná bilance

Přitom čísla za rok 2013 vůbec nejsou špatná. Česká republika loni obchodovala s 241 zeměmi a územními celky a kladnou obchodní bilanci měla u 145 z nich.

Nejvyšší kladné saldo měla s Německem (269,6 miliardy korun Kč). S větším odstupem v kladných číslech skončil obchod se Slovenskem (117,6 mld. Kč) a Velkou Británií (99,6 mld. Kč).

Potěšitelné pak rozhodně není, že naopak největší propad zahraničního obchodu Česko zaznamenalo v Číně (263,9 mld. Kč), Korejské republice (47,2 mld. Kč) a Ruské federaci (39,1 mld. Kč).

„Počet zemí, se kterými máme kladnou obchodní bilanci, pokud omezí zbytečný import, by se v budoucnu mohl zajímavým způsobem zvýšit. A to platí nejen pro země EU, ale i východní trhy,“ tvrdí Daněk.

Zahraniční obchod Česka dosáhl za rok 2013 podle údajů ČSÚ přebytku 350,8 miliardy korun, meziročně o 45,1 miliardy více.

Vývoz loni meziročně stoupl o 2,8 procenta a dovoz o 1,4 procenta. Obrat zahraničního obchodu se zvýšil o 124 miliard na 5,963 bilionu korun.

Vývoj zahraničního obchodu:

Zahraniční obchodAutor: Tradingeconomics.com
Zdroj: Tradingeconomics.com

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah