Francie plánuje prudké zvýšení daně z piva | E15.cz

Francie plánuje prudké zvýšení daně z piva

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská vláda plánuje v rámci rozpočtových úspor výrazně zvýšit spotřební daň z piva. Proti plánu Paříže důrazně vystoupila skupina evropských pivovarů.

Socialistický prezident François Hollande prosazuje zvýšení daně z piva o 160 procent. To by znamenalo zvýšení ceny zlatavého moku v restauracích a prodejnách o zhruba 20 procent, sdělila mluvčí francouzského sdružení pivovarů Brasseurs de France.

Kromě místních pivovarů daň zasáhne i zahraniční výrobce, protože asi 30 procent francouzské spotřeby piva kryje dovoz. Evropská odvětvová skupina Brewers of Europe označila plán Paříže za „kopanec do zubů“ pro pivovary v situaci, kdy jejich produkce v EU od roku 2008 kvůli ekonomické krizi klesla o šest procent a spotřeba se propadla o osm procent.

„Pro odvětví výroby piva se z toho stal okamžitě velmi vážný problém,“ řekl šéf evropské pivovarské lobby Pierre-Olivier Bergeron. Podle něj se pivovary bojí, že něco podobného by mohly udělat další země Evropské unie.

Kromě francouzských výrobců budou zvýšenou daní nejvíce zasaženy pivovary v Belgii a Německu. „Opatření ale zasáhne všechny pivovary včetně malých. Je velmi krátkozraké penalizovat jeden sektor,“ řekl Bergeron a poukázal na diskriminaci piva proti vínu, na nějž jako na národní nápoj se vláda daň zvýšit neodváží.

Zvyšováním daní chce vláda získat zdroje pro štědré sociální programy, jejichž osekání socialisté nepřipouštějí. Francie navíc musí pod tlakem dluhové krize v okolních zemích eura snižovat rozpočtové deficity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah