Heineken koupí 40procentní podíl v čínské firmě | E15.cz

Heineken posiluje v Číně. Vstoupí do výrobce nejprodávanějšího piva na světě

Heineken
Heineken
• 
ZDROJ: felixtriller, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Heineken koupí za 3,1 miliardy dolarů (68,7 miliardy korun) 40procentní podíl ve firmě, která většinově vlastní největšího výrobce piva v Číně China Resources Beer (CR Beer). Nizozemská pivovarnická skupina tak chce lépe využít potenciál čínského trhu s prémiovým pivem, na němž působí od roku 1983.

Podle dohody odkoupí také čínský partner, China Resources Enterprises (CRE), za 463,6 milionu eur (téměř 12 miliard korun) podíl 0,9 procenta v nizozemské firmě. Obě společnosti své čínské aktivity sloučí a holandská pivovarnická skupina poskytne čínské CR Beer dlouhodobou licenci na svou značku v Číně, Hongkongu a Macau.

Podle sdělení Heinekenu partneři doufají, že se jim společně podaří dosáhnout růstu svého podnikání. CRE si od odhody slibuje, že posílí své zaměření na prémiové druhy piv a Heinekenu se zase podaří zlepšit dostupnost své značky v Číně.

Čínský trh s pivem je největší na světě. Místní pivo Snow, které vyrábí právě CR Beer, je tak globálně nejprodávanějším pivem, přestože se prodává téměř výhradně v Číně. Spotřeba piva v zemi od roku 2013 klesá, protože místní začínají upřednostňovat víno. Kategorie prémiových pivních značek zde nicméně podle údajů společnosti Euromonitor od roku 2012 každoročně roste o více než deset procent.

Heineken je druhým největším producentem piva na světě. V České republice vlastní pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno. Skupina Heineken je dlouhodobě trojkou na českém trhu po plzeňském Prazdroji a Pivovarech Staropramen.

V letošním prvním pololetí klesl provozní zisk celé skupiny meziročně o tři procenta na 1,75 miliardy eur (zhruba 45 miliard korun). Heineken zároveň zhoršil odhad celoroční provozní marže.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah