Hotely Hudečkovi: Pozastavení partnerství s Moskvou jste měl konzultovat | E15.cz

Hotely Hudečkovi: Pozastavení partnerství s Moskvou jste měl konzultovat

Hotely Hudečkovi: Pozastavení partnerství s Moskvou jste měl konzultovat
Pražský Karlův most - jedno z největších lákadel turistů
• 
ZDROJ: Moyan Brenn CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Pozastavení partnerství hlavního města Prahy s Petrohradem a Moskvou vážně poškozuje cestovní ruch. V otevřeném dopise pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09) to uvedlo Fórum cestovního ruchu, které sdružuje profesní svazy v oblasti cestovního ruchu. Požadují, aby Praha usnesení z 2. září zrušila. Primátor to ale odmítl.

Hoteliéři, restauratéři a zástupci cestovních kancelář v dopise uvedli, že jsou velmi znepokojeni tím, že rada města pozastavení partnerství schválila.

„Nevíme, co vás opravňuje rozhodovat také za podnikatele bez jakékoliv předchozí konzultace. Bohužel tímto neuváženým krokem velmi vážně poškozujete cestovní ruch, který je významným oborem právě v našem hlavním městě,“ píšou v dopise zástupci mimo jiné Asociace hotelů a restaurací či Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Praha si ale trvá na svém. „Konat budeme až ve chvíli, kdy se stabilizuje situace na Ukrajině,“ reagoval dnes primátor. Rada města už dříve uvedla, že „svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy“.

Česká metropole hodlá v budoucnu přátelské vztahy s oběma městy obnovit. Podmínkou je ale vyřešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Do té doby se Praha nebude podílet na pořádání akcí, zmrazila jednání o projektech na příští rok.

Pokles rezervací o třetinu

Pozastavení spolupráce podle fóra vyslalo jenom další negativní signál. „Domníváme se, že v zájmu vlastního zviditelnění jste potrestal poctivé ruské občany, kteří se současnou politickou situací nejsou nijak spojeni, stejně jako podnikatele, kteří odvádějí v této zemi daně,“ píšou hoteliéři Hudečkovi.

Mediální ohlas v Moskvě byl podle nich nebývalý a hotely a CK již registrují propad rezervací turistů z Moskvy od svých obchodních partnerů téměř o 30 procent. Petrohrad rozhodnutí pražských radních označil dokonce za nepřátelské gesto.

Loni přijelo do ČR 803 tisíc ruských turistů. Ruský turista zůstává v tuzemsku v průměru pět dní a za den utratí čtyři tisíce korun. Z každé jím utracené stokoruny získává stát 41 korun na odvodech.

Nejvíce Čechů vycestovalo na dovolenou předposlední srpnový týden

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!