IKEA v Česku vydělala přes miliardu, pandemie se jí takřka nedotkla

Do digitalizace tak IKEA investuje miliardu korun.

Do digitalizace tak IKEA investuje miliardu korun. Zdroj: Reuters

IKEA se vyhnula větším dopadům pandemie.
Zaznamenala strmý růst zájmu o e-shop.
E-shop firmy nebyl na takový zájem připraven.
4
Fotogalerie

Navzdory koronavirové pandemii a vládním opatřením dosáhl nábytkářský gigant IKEA v Česku bezmála stejných finančních výsledků jako v minulém období. Ve finančním roce od začátku září 2019 do konce srpna 2020 společnost v Česku utržila 10,3 miliardy korun, meziročně jen o 209 milionů méně. Zisk firmy znovu překonal miliardovou hranici, výsledek hospodaření činil 1,14 miliardy, v minulém období byl 1,25 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy IKEA Česká republika.

IKEA v Česku zaměstnávala v průměru 1626 zaměstnanců, kterým nesnižovala mzdy, ani nepropouštěla. „Navzdory náročným výzvám roku 2020 se nám podařilo v Česku dosáhnout solidního výkonu s celkovými tržbami 10,3 miliardy korun. Výsledku výrazně pomohl nárůst on-line prodeje o 97,5 procenta ve srovnání s loňským rokem. Silný nárůst nákupů přes internet byl významným faktorem růstu, protože v karanténě v dubnu a květnu celková návštěvnost našich obchodních domů poklesla o desetinu,“ píše společnost.

Do čtyř obchodních center v Praze, Brně a Ostravě zavítalo 9,1 milionu osob, z nichž v IKEA skutečně nakoupilo 4,7 milionu zákazníků. Webové stránky prodejce si zobrazilo 11,5 milionu návštěvníků, z toho 156 tisíc také nějaký produkt nakoupilo.

Vynucená omezení obchodu v tuzemsku ovlivnila výsledky modro-žlutého prodejce „pouze“ ve druhé polovině jejího finančního roku – tedy mezi loňským březnem a srpnem. Loňské obchodní výsledky mezi zářím až prosincem se tak projeví ve výkazu příští rok. „Očekáváme náročnou ekonomickou situaci pro vlády i rodiny, a to všechno bude mít vliv na podnikání a fungování firem,“ uvádí IKEA.

Strmý nárůst návštěvnosti e-shopu způsobil prodejci četné potíže s odbavením zákazníků a jejich častou kritiku. Podle IKEA e-shop zvládne asi třicet tisíc objednávek týdně. Po „budíčku“ roku 2020 to chce IKEA změnit a do digitální infrastruktury investovat miliardu korun.

Zásadním negativním dopadům na hospodaření se vyhnula i společnost Ingka Group, vlastník většiny obchodů IKEA. Ve finančním roce 2020 utržila přes 35,2 miliardy eur. Meziročně ji tak několik měsíců pandemie připravilo „pouze“ o 1,5 miliardy eur.