Kdo si na dopis od České pošty počká, ušetří | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kdo počká, ušetří: Česká pošta zvažuje dvourychlostní doručování dopisů

ČTK

Česká pošta možná od druhého čtvrtletí příštího roku zavede dvourychlostní způsob doručování. Komu by stačilo, že dopis nedorazí adresátovi druhý den, ale o den později, ušetřil by na poštovném. Novinářům to po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl generální ředitel České pošty Roman Knap. Model v současnosti pošta testuje, změna by podléhala i schválení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), dodal Knap. Ušetřit by mohl poště až půl miliardy ročně.

Knap řekl, že zvažovaný model souvisí s naplánovaným přechodem na novou logistickou síť a mohl by být spuštěn 1. dubna příštího roku. Pošta v té souvislosti zvažuje, zda opustí svou hlavní logistickou centrálu v pražských Malešicích.

„Do 1. dubna musí být vše jasno, musí to být s předstihem komunikováno, je to provázané i s tím, kde bude nové logistické centrum,“ řekl. Pošta o jeho umístění jedná s Českými drahami i Správou železniční dopravní cesty.

Dvourychlostní doručování dopisů by mělo být podle Knapa založené na principu, který pojmenoval „kdo nespěchá, ušetří“. „Dnes máme jednu známku za devatenáct korun a vše doručujeme v jednom režimu. Pokud vám stačí, aby nebyl dopis doručen zítra, ale pozítří, tak ušetříte. Ta jiná známka bude levnější,“ uvedl. Nedokázal ale zatím upřesnit, kolik by pomalejší způsob doručení stál. „Počítáme to, podléhá to i schválení ČTÚ. Dokud to nebude projednáno, tak to nemůžu komunikovat,“ dodal.

Ekonomka Lipovská: Německo jsme už dohnali. Ale jenom to východní
Americké právní kanceláře zpochybňují cenu za majitele Novy
Průzkum: Půjčky na vánoční dárky jsou podle Čechů špatný nápad

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!