Kontrola potravin i alkoholu v Česku stále selhává, zasáhne EU | E15.cz

Kontrola potravin i alkoholu v Česku stále selhává, zasáhne EU

alkohol v supermarketu
alkohol v supermarketu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Původ a pohyb potravin a alkoholu není v Česku podle Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) stoprocentně dohledatelný. Legislativa prý nenařizuje povinně evidovat tržby, a nepoctiví obchodníci tak mohou snáze prodávat nelegální výrobky. Vyplývá to z dopisu, který SOCR odeslal do Bruselu. Ministr zemědělství Petr Bendl považuje jednání svazu za neférové.

Současný stav prakticky podle SOCR vylučuje efektivně vysledovat případný prodej nelegálně vyrobených či dovezených komodit. Povinnost mít zaveden systém umožňující sledovatelnost původu potravin ukládá potravinářům evropské nařízení z roku 2002.

„Nedávná tragédie na českém trhu přitom prokázala, že pokud by byly ze strany státu vytvořeny podmínky pro plnohodnotnou kontrolu citovaného článku nařízení, mohla mít tzv. kauza metanol nesrovnatelně méně závažný dopad (čtyři desítky obětí na lidských životech) či se jí dalo dokonce z větší části předejít,“ uvádí SOCR v dopise adresovaném Bruselu.

Podle prezidenta svazu Zdeňka Juračky reagovaly státní úřady na připomínky svazu 'nepochopitelným mlčením či spíše s negativní odezvou'. Proto svaz odeslal Evropské unii žádost o posouzení současné situace.

Ministr zemědělství Petr Bendl nebyl o poslání stížnosti do Bruselu předem informován a jednání svazu považuje za neférové. „Já jsem materiál neobdržel, přestože se svazem komunikujeme poměrně intenzivně. Vůbec nevím, o čem svaz obchodu mluví,“ uvedl pro Českou televizi. Podle něj se schází pracovní skupiny, které řeší vztah ministerstva zemědělství a řetězců, a tam žádnou stížnost nezaznamenal.

Petr Bendl Autor: Anna Vackova

Navíc prý řada kompetencí není směřována k ministerstvu zemědělství, něco prý spadá pod ministerstvo financí, něco pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Právě evidence tržeb pod ministerstvo zemědělství podle něj nespadá. „Těžko se mi vyjadřuje k materiálu, který nemám,“ dodal Bendl.

„Písemný dotaz Evropské komisi není snahou vytvořit napětí v ČR a stěžovat si v Bruselu, ale jde o žádost o posouzení našeho názoru jak řešit popsanou situaci na českém trhu a zda-li je za stávajícího stavu možné dokonale provádět kontrolu výše zmiňovaného nařízení,“ řekl Juračka.

Obavy SOCR navíc potvrzuje i dnešní zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která odhalila další alkohol, jenž obsahoval denaturační činidlo. Je jím Fleret Tuzemák 37,5procenta, který vyrobila firma Fleret Trade z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Jednatel společnosti Petr Stromský uvedl, že příčinou je technologická nekázeň dodavatele lihu.

:

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah