Maloobchod opět klesá: špatně se prodávají auta | E15.cz

Maloobchod opět klesá: špatně se prodávají auta

auta, export
auta, export
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tržby tuzemských obchodníků se v srpnu vrátily k poklesu. Byly meziročně nižší o 0,8 procenta, zatímco v červenci rostly o 0,3 procenta. „Celý propad mají na svědomí nižší tržby za prodej a opravy aut, které byly donedávna tahounem maloobchodu. Užší index mimo autosegment zaznamenal naopak růst,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Stouply tržby za výrobky pro rekreaci, za oděvy a za ubytování. Ke zlepšení celkového indexu přispělo i zmírnění propadu v tržbách za potraviny. Otázkou je, jak uvedené trendy interepretovat. Podle průzkumů se příliš nelepší spotřebitelská důvěra, takže za vyššími indexy zřejmě nestojí ochota domácností více otevřít své peněženky. Možná jde jen o to, že více domácností letos zůstalo během svých letních dovolených v tuzemsku. Taková tendence mohla pomoci k vyšším tržbám nejen tuzemskému maloobchodu, ale i poskytovatelům některých služeb, rozvedl Sobíšek.

„Poptávka po autech se dočasně vyčerpala, k zásadní obnově vozového parku teď spotřebitele nic nenutí. Opadla vlna pocitu, že auta už levnější nebudou, a prodejci a hlavně výrobci aut si budou muset opět chvíli počkat, než tržby opět vzrostou,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. „Červenec charakterizoval problém s registrací vozidel, a čekali jsme proto o několik desetinek lepší výsledek,“ dodal hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Za slabými letošními výsledky maloobchodu stojí i zdražování a zvyšování daní. „Celkově čísla nadále potvrzují slabost spotřebitelské poptávky, kterou nepříznivě ovlivňuje pokles reálných mezd či vládní opatření na snižování deficitu. Neočekáváme, že by se tento obrázek měl v následujících měsících změnit,“ komentoval aktuální čísla Českého statistického úřadu analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

maloobchod Autor: CSU

Metanolová aféra se podle analytiků projeví na maloobchodních tržbách za září. „Citelně se to projeví v oblasti potravin, kam alkohol spadá. Zde by se prohibice měla podepsat záporným příspěvkem k maloobchodním tržbám za potraviny ve výši okolo jednoho a půl procentního bodu,“ dodal Kozub.

Nejvíc rostly v srpnu tradičně tržby za prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby. K celkovému růstu přispěl především vyšší prodej oděvů a obuvi, počítačů a komunikačních zařízení, výrobků pro volný čas a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Po déletrvajícím poklesu zaznamenal ČSÚ již druhý měsíc za sebou také růst tržeb za prodej pohonných hmot, a to i přes relativně vysokou srovnávací základnu, když loňský srpen byl jediným měsícem v roce 2011, kdy tržby meziročně rostly.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah