Mička přišel i o postel. Král dluhopisů pustil korunu, věřitelé dostali symbolické bolestné

Věřitelé dostali symbolických několik milionů z prodeje majetku podnikatele Mičky.

Věřitelé dostali symbolických několik milionů z prodeje majetku podnikatele Mičky. Zdroj: Michael Tomeš, E15

Věřitelé padlého módního guru Michala Mičky dostali symbolickou náplast na své palčivé bolístky. Podnikatelův insolvenční správce jim nad rámec pravidelných splátek vyplatil peníze získané aukcí sbírky podnikatelových obrazů, hodinek, stejně jako věcí každodenní potřeby včetně postele nebo páru křesílek. Částka v řádu jednotek milionů korun je však v ostrém nepoměru k více než miliardovému dluhu, který po ukončení Mičkova podnikání zbyl. Zároveň jde o jedna z posledních aktiv podnikatele, jejichž prodej mohl alespoň pocitově zmírnit věřitelské vášně.

„Celková částka ze zpeněžení předmětných položek soupisu majetkové podstaty činí 4 465 624 korun. Tyto prostředky byly v souladu se zákonem použity jako mimořádná splátka nad rámec splátkového kalendáře,“ uvádí insolvenční správce Jan Mašek. Rozhodující část „bolestného“ tvoří výtěžek z prodeje sbírky obrazů zahrnující i sběrateli ceněná díla od Františka Kupky či Jiřího Dokoupila.

Sbírka obrazů byla jedním z posledních lukrativnějších aktiv z Mičkova majetku, která mohla zásadněji promluvit do uspokojení věřitelů. Aukční síň Gaute kromě Mičkových obrazů vydražila v dubnu a květnu i dvoje Mičkovy hodinky značek Omega a IWC. Propříště se budou muset Mičkovi věřitelé spolehnout jen na již dříve schválený plán oddlužení. Ten jim přiznává měsíčně třicet tisíc korun. Mička to nekomentoval. 

„Jsem přesvědčen, že případné další uspokojení věřitelů se bude ze strany pana Mičky pohybovat nejvýše v jednotkách milionů korun, a to ještě ve velmi dlouhých intervalech. Jeho stávající aktivity mu stěží dovolí hradit více a osobní zdroje už zřejmě vyčerpal. Věřitelé tak mohou naprostou většinu svých pohledávek odepsat,“ soudí ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička.

Věřitelům Mička jako fyzická osoba přímo dluží 120 milionů korun. Další požadavky věřitelů plynou z toho, že ručil za závazky firem své skupiny. Celková výše pohledávek vyčíslená insolvenčním správcem činí 1,2 miliardy korun. Oddlužení Mičkovi povolil soud loni v listopadu. 

Podle srpnové zprávy o stavu insolvenčního řízení Michal Mička pracuje za padesát tisíc korun měsíčně pro brněnskou firmu Albra Finance investičního poradce Aleše Brabence. Ten stál mimo jiné u zrodu obchodníka s cennými papíry Efekta, který zprostředkovává rovněž investice do firemních dluhopisů. Za necelý rok oddlužení padlý podnikatel poplatil pouhých 0,52 procenta dluhů z éry podnikání skupiny C2H.

„Počet měsíců nutných ke stoprocentnímu uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů činí 41 214,“ vypočítává budoucí šance stovek Mičkových věřitelů na své peníze insolvenční správce Jan Mašek. V přepočtu na roky by to při nastaveném tempu splátek trvalo 3500 let. 

Mezi významné Mičkovy věřitele patří s pohledávkami přes sto milionů korun  skupina Natland nebo pražský podnikatel Martin Hes. Jak v závěru loňského roku uvedly HN, Mička zakotvil jako architekt distribuční sítě brněnské investiční skupiny Fipox a vrátil se tak do byznysu s dluhopisy, na kterém dříve postavil skupinu C2H.

Skupina C2H zahrnující módní řetězce Pietro Filipi a Kara Trutnov se dostala do insolvence počátkem roku 2021. Jako hlavní důvod potíží tehdy Mička uvedl dopady uzavírek obchodů kvůli pandemii.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!