Na americký trh jde kontroverzní kniha o zabití bin Ládina | E15.cz

Na americký trh jde kontroverzní kniha o zabití bin Ládina

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vydavatel knihy o zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina No Easy Day (Nelehký den) nehodlá zastavit její uvedení na trh. Americké ministerstvo obrany přitom varovalo, že zváží právní kroky proti všem, kdo se podílejí na zveřejnění knihy sepsané bývalým členem komanda, které bin Ládina loni zlikvidovalo.

Titul se měl původně dostat do prodeje symbolicky 11. září, v den výročí teroristických útoků na New York a Washington, které provedla Al-Káida. Vydavatelství Penguin ale kvůli velkému zájmu posunulo termín uvedení na trh o týden na 4. září a hodlá toto datum dodržet.

„V této chvíli nevidíme důvod, proč měnit své plány,“ uvedlo vydavatelství. Společnost považuje za důležité dostat knihu na pulty, aby její obsah mohl mluvit sám za sebe.

Kde byl zastřelen Usáma bin Ládin

Zájem o titul je přitom obrovský. Předběžné objednávky už zařadily knihu na první místo žebříčku bestsellerů u knihkupectví Amazon. Penguin už zvýšil původně plánovaný náklad 200 tisíc výtisků na 575 tisíc.

Knihu o zabití bin Ládina sepsal bývalý člen komanda americké námořní pěchoty Matt Bissonnette, který armádu loni v létě opustil. Pro svůj popis událostí v pákistánském Abbottabádu použil pseudonym Mark Owen, později ale do médií pronikla jeho skutečná totožnost.

Pentagon plánované vydání knihy kritizoval s tím, že Bissonnette sepsáním informací o operaci proti bin Ládinovi „vážně porušil dohody o utajení“. Ministerstvu obrany se navíc nelíbí, že nedostalo knihu s předstihem ke kontrole, zda neobsahuje informace citlivé pro americkou národní bezpečnost, jak bývá v podobných případech zvykem.

Část obsahu knihy, která pronikla do médií, protiřečí oficiální verzi informací o událostech v Abbottabádu. Bin Ládin byl střelen do hlavy, když vyhlédl ze dveří ložnice do chodby v horním podlaží své vily, zatímco jeho směrem běželi členové komanda SEAL po úzkém schodišti, napsal Bissonnette. Podle líčení vládních činitelů přitom komando zastřelilo bin Ládina až poté, co se vrátil do ložnice, protože předpokládali, že se natahuje pro zbraň.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah