Na Ruzyni budou dál fungovat trestané směnárny, letišti postupně zaplatí přes miliardu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Na Ruzyni budou dál fungovat trestané směnárny, letišti postupně zaplatí přes miliardu

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Téměř tři roky provozuje společnost Global Travel směnárny a bankomaty na Letišti Václava Havla a bude v tom pokračovat i v následujících pěti letech.

Celkově zaplatí společnost letišti 1,38 miliardy korun v průběhu příštích pěti let. Do koncesního řízení se přihlásily dvě společnosti. Deník E15 to zjistil z Věstníku veřejných zakázek.

"Částka 1,38 miliardy korun je souhrn minimálních garantovaných měsíčních nájmů za období následujících pěti let," potvrdil deníku E15 mluvčí letiště Roman Pacvoň. Podle Jany Noskové z marketingového oddělení InterChange, která je součástí Global Travel, začne smlouva platit od prosince tohoto roku.

Hodnotícím kritériem pro udělení koncese byla i minimální sazba nájemného z obratu v procentním vyjádření a výše minimálního nájemného z obratu.

Podvede vás směnárník? Ať do dvou hodin vrátí peníze. Novelu podpořila Sněmovna

Před prvním lednem roku 2016, kdy začala Global Travel na Ruzyni poprvé působit, byla společnost potrestána Českou národní bankou. Ta v roce 2015 udělila v té době rekordní pokutu 800 tisíc korun. Směnárny totiž nedostatečně informovaly klienty, kdy platí transakční poplatek ve výši sedmadvacet procent. Směnárny se navíc provinily i dalšími prohřešky.

Od roku 2001 je Global Travel součástí mezinárodní skupiny směnáren InterChange, jejichž provoz dlouhodobě kritizuje reportér Seznam Zpráv Janek Rubeš. Ten upozorňuje na údajně nevýhodné podmínky, které směnárny v centru Prahy a na Letišti Václava Havla nabízejí.

Cestující často platí aerolinkám za možnost sedět vedle sebe zbytečně
Globální těžiště letecké dopravy se sune do Asie

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!