Obchodní řetězec se stoletou historií JC Penney požádal o ochranu před věřiteli | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Obchodní řetězec se stoletou historií JC Penney požádal o ochranu před věřiteli

Obchodní řetězec se stoletou historií JC Penney požádal o ochranu před věřiteli
Americký obchodní řetězec přežil Velkou hospodářskou krizi. Nyní končí kvůli koronaviru
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Americký maloobchodní řetězec JC Penney požádal o ochranu před věřiteli. Problémy měl dlouho, poslední ránu mu zasadila koronavirová krize.

Obchodní síť JC Penney prodává už 118 let oblečení, kosmetiku a šperky, má zhruba 850 obchodů a zaměstnává více než 80.000 lidí, uvedl server BBC. Nyní zvažuje, kolik obchodů trvale zavře, v sázce je i prodej celého podniku.

Firma přežila hospodářskou krizi ve 30. letech minulého století a pak rostla. Její zakladatel James Cash Penney ze státu Wyoming věřil, že ceny mají být nízké a jasně vyznačené, což bylo v roce 1902, kdy společnost otevřela, změna oproti tehdy běžnému smlouvání.

Do problémů se ale podnik začal dostávat se zavedením on-line nakupování. V posledních letech uzavřel stovky obchodů a zrušil tisíce pracovních míst. Loni vykázal tržby jen 10,7 miliardy dolarů (274 miliard korun), což je za deset let pokles o více než sedm miliard dolarů.

Krachy už dorazily na dohled od Pařížské. Končí zlatnictví Frey Wille

Páteční žádost o ochranu před věřiteli firmě umožní restrukturalizovat, i když už nemůže splácet své dluhy. Spekulace, že se blíží bankrot JC Penney, se objevily už v dubnu, kdy firma nezaplatila dlužné úroky. Podnik ve svém sdělení uvedl, že má hotovost 500 milionů dolarů a že bude muset natrvalo zavřít některé další obchody.

JC Penney je tak nejnovější obětí nemoci covid-19 mezi kamennými řetězci. Začátkem měsíce podala žádost o ochranu před věřiteli americká maloobchodní firma J. Crew Group, známá konzervativním oblečením, které nosila i bývalá první dáma Michelle Obamová.

ANALÝZA: Státy budou zápasit se zátěží veřejných dluhů. Některé zbankrotují

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!