Patnáct let od otevření Sazka Areny. Hala v pražské Libni přivedla firmu ke krachu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Patnáct let od otevření Sazka Areny. Hala v pražské Libni přivedla firmu ke krachu

fry

Víceúčelovou halu na rozhraní pražské Libně a Vysočan, která byla slavnostně otevřena před 15 lety, 27. března 2004, vystavěla loterijní společnost Sazka. Mnohamiliardový projekt se jí ovšem stal málem osudným. Stavba, původně odhadovaná na dvě miliardy korun, stála nakonec téměř čtyřikrát více a kvůli potížím se splácením dluhopisů se firma v roce 2011 ocitla v konkurzu. V rukou nových majitelů skončila i samotná hala, která nyní patří pod skupinu PPF.

Za rozhodnutím vybudovat víceúčelovou halu v pražských Vysočanech, která nakonec stáhla loterijní Sazku ke dnu, stál její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Manažer, kritizovaný pro autoritativní způsob řízení firmy, se kvůli Sazka Areně (od března 2008 nese jméno O2 arena) dokonce dostal do sporu s tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD), jehož kabinet odmítl dát státní záruku na šestimiliardový úvěr na halu, stavěnou kvůli mistrovství světa v ledním hokeji.

Peníze na halu nakonec pocházely ze dvou zdrojů. Kromě úvěrů to byly dluhopisy, kvůli jejichž splácení nejprve dostávaly sportovní svazy stále méně peněz. A když pak Sazka koncem roku 2010 oznámila, že uhradí jen část splátky dluhopisů, vypluly její potíže na povrch a začal boj o ovládnutí firmy. Úspěšně z něj vyšly společnosti PPF a KKCG. V říjnu 2012 pak skupina PPF prodala svůj poloviční podíl v Sazce skupině KKCG, naopak v jejích rukou skončila libeňská hala.

Holešovickou kalírnu čeká demolice. Developer už místo továrny chystá byty
Prodej Transgasu a dalších pozemků láká špičku mezi českými developery
Akcie, měny & názory Jaroslava Bukovského: Čas na to si zapálit
Jakub Szántó: Válka mi dodala novou víru v lidi, Češi mají obrovské štěstí, kde se narodili
Nejsevernější socha Lenina a klavír Rudý říjen. Sovětská osada láká milovníky urbexu
Komentář Lukáše Kovandy: Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší
ČEZ se chystá na největší jednorázové odstavení uhelných bloků v historii

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!