Policie prošetřuje možné daňové podvody kolem Čapího hnízda. Podezření vyhodnotila jako vážná | E15.cz

Policie prošetřuje možné daňové podvody kolem Čapího hnízda. Podezření vyhodnotila jako vážná

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo. Má za to, že podezření z trestného činu krácení daně je odůvodněné a vážné. Serveru Neovlivní.cz to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. 

Kriminalisté začali případ prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotili podle zjištění serveru jako vážné. Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce. Babiš záležitost odmítl komentovat. „Nemám k tomu co říct,“ řekl. Dodal, že by to nebylo poprvé, kdy portál Neovlivní.cz lže. Premiér dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Policie znovu krouží kolem „Čapáku“: Podezření z krácení daní, ve hře jsou stamiliony. Více zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah