Babiš by si měl sáhnout do svědomí, funkci ústavního soudce bych od Zemana nepřijal, říká Baxa | e15.cz

Babiš by si měl sáhnout do svědomí, funkci ústavního soudce bych od Zemana nepřijal, říká Baxa

Video se připravuje ...

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soudce a bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa tvrdí, že Andrej Babiš nechápe svoji roli a že je za co demonstrovat. Nad důvody protestů by se měli zamyslet i další politici, nejenom Babiš. Josef Baxa teď vidí před justicí zatěžkávací zkoušky, jako je kauza Čapí hnízdo. Nelituje toho, že promluvil o tlaku, který na něj údajně vyvíjel prezident Zeman. Funkci ústavního soudce by od něj nikdy nepřijal. A i kvůli nezávislosti navrhuje, aby se změnilo vybírání soudců.

Reakce Andreje Babiše a Miloše Zemana potvrzují, že demonstrace jsou důležité. Podle Baxy míří na určitý styl politiky a chování. Hodnotu mají ale i to, že lidem začíná záležet na fungování justice. Ta nesmí patřit politikům, kteří si myslí, že vyhráli volby a teď je vše jejich. Ti přitom teď podle Baxy mají na soudce a žalobce vliv. Baxa říká, že když někdo chce funkci nebo je vydíratelný, je taky v tomto směru zranitelný.

Baxa si stojí za svým rozhodnutím promluvit o údajných tlacích ze strany prezidenta. Ví, že si mohl zavřít kariérní postup. Tvrdí, že vše se dělo jen na pracovních schůzkách. Jiní soudci a žalobci za Zemanem ale chodili na pitky v zákulisí a oslavy a ti teď prý klopí oči. Podle Baxy je otázka jejich svědomí, proč tam chodili a co řešili.


Další díly pořadu Prostor X najdete zde >>>


Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video