Potraviny, hračky, textil. Letošní Vánoce budou bohatší než ty loňské | E15.cz

Potraviny, hračky, textil. Letošní Vánoce budou bohatší než ty loňské

Vánoce v supermarketu
Vánoce v supermarketu
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přeplněná nákupní centra a rekordní útraty, tak hodnotí obchodníci situaci před Vánoci. Tržby tuzemských obchodníků o třetím adventním víkendu vzrostly proti minulému týdnu až o desítky procent. Lidé kromě potravin začali ve velkém nakupovat vánoční dárky, výrazně rostly i prodeje hraček.

Ve srovnání s loňským rokem nakupovali lidé srovnatelně nebo dokonce více. Sobotní návštěvu obchodů přitom negativně ovlivnilo nepříznivé počasí, zejména náledí.

„Tento víkend potvrdil, že s blížícími se svátky lidé začali nakupovat opravdu ve velkém. A i když se na sobotě opět podepsalo počasí, tak prodeje jsou ve srovnání s minulým týdnem výrazně vyšší a dosahuji úrovně loňské stříbrné neděle,“ řekl mluvčí obchodního řetězce Tesco Jan W. Dvořák.

Tržby hypermarketů Globus vzrostly proti předchozímu víkendu zhruba o pětinu, uvedl na dotaz ČTK mluvčí řetězce Libor Tomáš. „Už je vidět, že zákazníci začínají nakupovat na Vánoce,“ podotkl s tím, že prodeje jsou srovnatelné jako loni. Podle Tomáše je patrný především nárůst prodejů hraček, ale také textilu, jehož předvánoční výprodej řetězec spustil. V sobotních dopoledních hodinách se přitom podle něho na návštěvnosti obchodů projevilo deštivé počasí se silným náledím.

„Prodeje jsou překvapivě dobré, dokonce lepší než stejný adventní týden před rokem,“ uvedla mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Judita Urbánková. Na odbyt jdou kromě potravin především knihy, sportovní oblečení nebo elektronické hračky.

Celoroční spotřebitelská poptávka je přitom letos slabší než loni, spotřebitelé podle čísel Českého statistického úřadu šetří i na potravinách.

Na kolik vás vyjdou Vánoce? Průměrnou českou rodinu prý až na 28 tisíc

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah