Povánoční slevy vůbec nemusí být výhodné, varuje odborník | E15.cz

Povánoční slevy vůbec nemusí být výhodné, varuje odborník

hop, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Právní odborník varuje před některými povánočními výprodeji, kdy na nabízených slevách zákazník nijak nevydělá. Prodejce podle například na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl opět snížit na běžnou úroveň. Podobné postupy mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem, upozorňuje právník Jan Votočka ze spotřebitelského časopisu dTest.

Většina prodejců si podle časopisu dává pozor, aby při slevách postupovala v souladu se zákonem. Najdou se však i tací, kteří povánočních nákupů zneužívají. Slevy se například vztahují jen na nejlevnější sortiment v prodejně, kdežto výrobky, které zákazníky skutečně zajímají, jsou zlevněny jen minimálně, nebo jsou již vyprodané.

Někteří prodejci se také snaží minimalizovat své budoucí náklady s možnými reklamacemi. Děje se tak nejčastěji prohlášením, že na zlevněný sortiment neposkytují záruku vůbec, nebo jen v kratší lhůtě. „Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona,“ řekl Votočka.

Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla právě sleva při koupi poskytnuta. Naopak nelze dopředu poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona a odpovědnosti prodejce, dodal.

První obchodníci zahájili velké výprodeje sezonního zboží již během svátků. Lidé si tak mohou se slevou nakupit například zimní oblečení, sportovní potřeby a elektroniku či nábytek. Výprodeje, pomocí kterých se obchodníci snaží po předvánoční nákupní horečce opět přilákat zákazníky do prodejen a zbavit se zbývajících zásob sezonního zboží, budou pokračovat i na začátku příštího roku.

Autor: hop, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah