Pražané by za rok zaplnili odpadem Václavské náměstí do výšky Petřínské rozhledny | E15.cz

Pražané by za rok zaplnili odpadem Václavské náměstí do výšky Petřínské rozhledny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Marek Podhora

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loni se v Praze sesbíralo 264 tisíc tun komunálního odpadu. Takovým množstvím odpadu by se dalo zasypat celé Václavské náměstí do výše Petřínské rozhledny, říká mluvčí společnosti Pražské služby Julián Záhorovský.

Pražané patří mezi nejvzornější třidiče odpadu v Česku. V hlavním městě je momentálně umístěno více než 4300 kontejnerů na tříděný odpad a za poslední dva roky díky nim bylo vytříděno 101 184 tun odpadu. „V roce 2012 každý občan Prahy vytřídil 18,17 kilogramů papíru, 9,56 kilogramů plastu, 12,73 kilogramů skla a 0,65 kilogramů nápojových kartonů,“ vypočítává mluvčí Záhorovský. Ve srovnání s rokem 2005 tak došlo k nárůstu o 17 procent u papíru, téměř 80 procent u skla a 66 procent u plastů. Největší nárůst v tříděném odpadu zaznamenaly nápojové kartony. Nárůst třídění je 376 procent.

Třídění odpadů má pozitivní ekologický efekt. „Naše dvě třídící linky zpracují ročně více než 36 tisíc tun papíru. Každý rok tak zachráníme okolo 612 tisíc stromů, tedy asi 875 hektarů lesa. To je desetkrát větší rozloha, než má pražská obora Hvězda,“ uvádí Záhorovský.

Třídit odpad se Pražané naučili, ale velkým problémem zůstává rozměrný odpad, který lidé umísťují vedle kontejnerů. Jedná se zejména o vysloužilé elektrospotřebiče, nábytek, či stavební odpad. Každoročně musejí pracovníci Pražských služeb odklidit sedm tisíc až deset tisíc tun tohoto odpadu. „Podle našich výpočtů by toto množství odpadu zaplnilo Mariánské náměstí do výšky 30 metrů,“ komentuje mluvčí Záhorovský.

Doba plastová

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah