Nový SAP přichází, přechod může firmy bolet | E15.cz

Přechod na „nový“ SAP může firmy bolet. Náklady dosáhnou až sta miliard, odhaduje KPMG

Michal Šenk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z nejrozšířenějších informačních systémů, který používají korporace napříč odvětvími i v Česku, se modernizuje, firmy musejí  přejít na jeho novější verzi. Další generace označovaná SAP S/4 HANA přitom může podle poradenské společnosti KPMG přidělat firmám starosti. KPMG varuje, že řada z víc než tisícovky firem, které v Česku SAP používají, není na přechod dobře připravena. A všechny to bude stát nemalé peníze.

Téma náběhu SAPu na novější verzi řeší třeba energetická firma ČEZ. „Na SAPu nám běží například různé interní schvalovací systémy, manažer pracovních cest, finanční systémy nebo zákaznické systémy. V tuhle chvíli probíhají analýzy různých variant, jakým způsobem budeme tuto věc řešit,“ říká tiskový mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Podobné rozhodování čeká v Česku na asi 1300 firem, které se SAPem pracují. KMPG spočítala, že celkem budou na tento přechod firmy potřebovat osm milionů pracovních dní SAP konzultantů a vývojářů. Na zaplacení jejich práce pak bude třeba až sto miliard korun.

Podpora současné nejrozšířenější verze SAPu na platformě R/3 skončí v roce 2025. „Když se vezme v úvahu počet konzultantů, kteří k přechodu budou k dispozici, a kterých je na trhu nedostatek, není to dlouhá doba,“ soudí zástupce KPMG Ondřej Jaroš.

Systém HANA od SAPu existuje od roku 2010. V roce 2015 společnost představila verzi S/4 HANA. Další vývoj jde cestou cloudových řešení. SAP proto v poslední době uskutečnil řadu akvizic v tomto směru. Zároveň podle mluvčí SAP pro střední Evropu Tiny Vidergarové společnost klientům s tranzitem na nové systémy sama aktivně pomáhá a často je takové poradenství součástí spolupráce SAPu a daného klienta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery