Přidejte nám, nebo zablokujeme dárky. Odbory Amazonu hrozí stávkou | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Přidejte nám, nebo zablokujeme dárky. Odbory Amazonu hrozí stávkou

Přidejte nám, nebo zablokujeme dárky. Odbory Amazonu hrozí stávkou
Amazon
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sean MacEntee

ČTK

Zaměstnanci německých logistických center předního světového internetového prodejce Amazon plánují na adventní období vlnu stávek. Jejich cílem je zablokovat dodávky vánočních dárků, řekl časopisu Focus představitel odborového svazu Verdi Heiner Reimann. Zaměstnanci chtějí stávkou přinutit Amazon, aby jim zvýšil mzdy.

Amazon v tiskovém prohlášení uvedl, že je na hrozící stávku dobře připraven, konkrétní opatření internetový obchod nerozebíral. „Pracovníci v německých logistických centrech Amazonu mají platy v horní části rozmezí, které je v logistickém odvětví běžné,“ uvedl prodejce.

Na to reagovali odboráři, kteří si chtějí vynutit zvýšení platů. „Stoprocentně zastavíme během adventu práci. Cílem samozřejmě je, aby tu vánoční zásilky zůstaly ležet,“ řekl Reimann. „Lidé by nejraději stávkovali nepřetržitě až do Štědrého večera,“ dodal. Zaměstnanci Amazonu v německém Lipsku stávkou hrozili již v dubnu.

Německé odbory během letošního roku uspořádaly v logistických centrech Amazonu už několik výstražných stávek. Snaží se prosadit novou kolektivní smlouvu, která by mimo jiné vedla i ke zvýšení platů zaměstnanců. Podle Reimanna se ale od dubna nic nezměnilo a odborový předák tvrdí, že Amazon vůbec nemá zájem přistoupit k jednání.

Stávka by výrazně ovlinvila hospodaření firmy

Pokud by skutečně zaměstnanci přistoupili ke stávce, mohla by mít vážný dopad na hospodaření Amazonu v Německu. Předvánoční období je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku.

Média v minulosti spekulovala, že Amazon chce kvůli sporům s odbory přesunout logistická centra z Německa do jiných evropských zemí. Internetový obchod zprávy o možném stažení z Německa popřel. Server E15. cz jako první informoval, že společnost vytvoří nová tři logistická centra, z toho jedno v Polsku a a dvě v Česku.

Jeff Bezos, AmazonJeff Bezos, AmazonAutor:
Jeff Bezos, zakladatel spolešnosti Amazon

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který stále stojí v čele firmy, ji založil v roce 1994, tehdy ještě pod jménem Cadabra. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995.

Jakub Pelikán: Hala pro Amazon je prestižní záležitostí. Přežijeme ale i bez ní

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!