Revoluce? U:fon nabídne volání do všech sítí za korunu

mobil, ilustrační foto

mobil, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Mobilní operátor U:fon přichází se snížením cen, které dosud nemá na trhu obdoby. Nabídne volání do všech ostatních sítí, včetně zahraničních, za jednu korunu za minutu. Na tuto cenu však dojde až po vyčerpání volných minut. Snížení cen umožní pokles tzv. propojovacích poplatků, které si operátoři platí mezi sebou. V červenci poplatek klesne z 1,08 Kč na 72 haléřů za minutu. Do konce roku by se měl dostat na 50 haléřů.

Cena je to skutečně atraktivní a na českém telekomunikačním trhu nemá obdoby. Jedním dechem je však potřeba připomenout, že U:fonova síť funguje na technologii CDMA, zatímco „standardem“ je v Česku GSM/3G (O2, Vodafone i T-Mobile). To znamená, že s běžným telefonem si zákazník u U:fona nezavolá, musí si vystačit s nabídkou přístrojů z jeho nabídky.

Nový tarif nazvaný „Volání za korunu“ vyjde na 200 korun měsíčně a obsahuje sto volných minut. V rámci volných minut se tedy volá za 2 Kč/minutu, lákavá korunová cena platí až po jejich vyčerpání. Poslání jedné SMS bude stát 1,50 Kč, což je cena běžná i u ostatních operátorů. Uživatel nemusí uzavírat žádný závazek, součástí tarifu je dnes pouze standardní vratná kauce 500 Kč.

Průměrná cena mobilního volání v Česku je podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) 2,51 Kč za minutu. Úřad se dlouhodobě snaží mobilní operátory motivovat k poklesu cen právě snižováním takzvaného terminačního poplatku, který si operátoři platí za hovory mezi sebou.

Česko přesto zatím stále patří ve srovnání s ostatními evropskými státy mezi země s nejdražším mobilním voláním.