Rohlík boří rekordy. V investičním kole vybral přes 5 miliard | e15.cz

Rohlík boří rekordy. V investičním kole vybral přes pět miliard korun

Filip Zelenka

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ačkoliv startupový svět spíše zpomalil, Rohlíku Tomáše Čupra se podařilo absolvovat další investiční kolo. Tentokrát v něm vybral od investorů 220 milionů eur, tedy zhruba 5,4 miliardy korun. Financování se zúčastnili stávající i noví investoři. Celkově český startup za svou existenci od investorů získal už přes 500 milionů eur. 

„Toto navýšení nám dává šanci stát se v příštích několika letech vítězem na poli online doručování potravin. Těším se na všechno, co teprve máme před sebou,“ řekl zakladatel a šéf společnosti Tomáš Čupr. Rohlík v posledních letech expandoval za hranice Česka, služby nabízí v současně době v Rakousku, v Německu a v Maďarsku. Ještě letos by měl rozvoz potravin spustit také v Rumunsku, Itálii a Španělska. Investice v hodnotě 220 milionů eur je jedna z největších, který startup původem z Česka dokázal vybrat.

Novým investorem v aktuálním kole se stala společnost Sofina, která jedna z největších belgických korporací. „Tato investice je v souladu se strategií Sofiny v retailovém sektoru. Ta spočívá v poskytování růstového kapitálu našim partnerům,“ prohlásil generální ředitel společnosti Sofina Harold Boël. Rohlík peníze použije na urychlení zavádění technologických inovací, včetně automatizace skladů a elektromobility. Peníze také využije na rozšiřování služby do dalších měst.

„Toto nejnovější investiční kolo umožní společnosti využít příležitosti, které před sebou má, navýšit investice do technologií, urychlit expanzi a upevnit své vedoucí postavení na trhu,“ doplňuje Jan Hammer za londýnské investory z Index Ventures. I po aktuální investičním kole zůstává největším akcionářem Rohlíku Čupr. 

Poslední investiční kolo Rohlíku je vůbec největším, jaké se kdy některému z českých startupů podařilo. Více financí získal pouze Shipmonk Jana Bednáře, který ovšem působí hlavně ve Spojených státech a v Česku má prozatím jen vývojářskou pobočku. Rohlík tak překonal svůj rekord z minulého roku, kdy od investorů získal 200 milionů eur, tedy o 20 milionů eur méně než v aktuální investičním kole. 

Čupr ještě minulý týden pro agenturu Bloomberg odmítal upřesnit termín, kdy si Rohlík půjde pro další finance. Naopak ale oznámil, že se Rohlík připravuje na vstup na burzu v horizontu tří až pěti let. „Na základě současné nálady na trhu bych řekl, že bude těžké vybrat peníze při vstupu na burzu v příštích 24 měsících,“ upřesnil Čupr. 

Firma neupřesnila, jaká je po aktuálním investičním kolej její valuace, v tiskové zprávě pouze uvedla, že vzrostla. Díky loňskému investičnímu kolu přesáhla hodnota startupu jednu miliardu dolarů, díky čemuž se stal prvním českým jednorožcem.

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera ale růst valuace nebude příliš výrazný. „Například akcie Delivery Hero, která působí ve stejné oblasti jako Rohlík, ztratily od listopadu 75 procent své hodnoty. Aktuálně se tak firma obchoduje za částku, která se nachází pod očekávanými tržbami za rok 2022. Firma však generuje ztrátu. Rohlík určitý zisk vytváří a zřejmě rychleji expanduje, což by ospravedlňovalo o něco vyšší valuační násobek, ale ne dramaticky vyšší,“ myslí si Pfeiler.

Loni celkově ve všech zemích, kde působí, Rohlík utržil celkem 490 milionů eur, tedy zhruba 12 miliard korun, letos očekává nárůst tržeb o 20 až 30 procent. Tomáš Čupr firmu založil v roce 2014, od té doby do ní investoři vložili pře 500 milionů eur.

Podívejte se na rozhovor s Olinem Novákem, který řídí českou pobočku Rohlíku:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější