Rusko se brání, uvalí reciproční cla na dovoz z USA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusko se brání, uvalí reciproční cla na dovoz z USA

Rusko se brání, uvalí reciproční cla na dovoz z USA
Přístav v Petrohradu
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

V reakci na celní poplatky, které Spojené státy stanovily na dovoz oceli a hliníku, vytvoří Rusko seznam restrikcí na zboží dovážené z USA. Oznámil to dnes ruský ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin. Cla podle něj budou nastavena tak, aby neohrozila domácí ekonomiku. Zaměřena budou na takovou produkci, v níž má ruský trh k dispozici rovnocennou náhradu. Seznam výrobků bude sestaven během příštích dnů.

O konkrétních produktech se ministr nezmínil, s jedinou výjimkou. Tou jsou stroje pro silniční výstavbu. Pomůže to společnosti GAZ, která je jejich největším ruským výrobcem a která je pod kontrolou oligarchy Olega Děripasky, zasaženého americkými sankcemi. Zboží, kterého se dovozní cla zcela jistě nedotknou, jsou podle Oreškina léky vyrobené v USA.

"Ta opatření začnou být zaváděna v blízké budoucnosti formou dodatečných dovozních cel... v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO)," prohlásil Oreškin během návštěvy Minsku.

O uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deseti procent na dovoz hliníku rozhodl v březnu americký prezident Donald Trump. Rusko nezískalo dočasnou výjimku jako jiné země a ruské ocelářské firmy o problému jednají s americkým ministerstvem obchodu.

Americká cla rozporují ve WTO kromě Ruska také Evropská unie, Indie a Čína, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!