Nájmy maloobchodníků v eurech zdražují kvůli slábnoucí koruně | E15.cz

Slabší koruna přiškrcuje retail. Zdražuje nájmy na nákupních třídách i v centrech

Daniel Novák

Zatímco se obchodníci stále vyrovnávají s dopady epidemické nepřízně, zabředli pomalu do další lapálie. Příčinou je oslabování kurzu koruny vůči euru. V obchodních centrech a na prestižních nákupních třídách se totiž nájmy platí v evropské měně. Příjmy však obchodům plynou v korunách. Maloobchodníkům se tak nájmy kvůli změně kurzu prodražují. Zčásti to platí i pro kanceláře a sklady.

„Vývoj kurzu eura je pro nájemce v obchodních centrech i na nejlepších nákupních třídách zásadní, protože většina nájemních smluv stanovuje nájemné právě v eurech. Jen v letošním roce byl rozdíl v hodnotě eura až 2,5 koruny,“ komentoval specialista na retail Tomáš Beránek z poradenské firmy CZ Retail Advisors. V polovině loňského října vyšlo jedno euro na 25,8 koruny. Aktuálně se za euro platí podle kurzu České národní banky 27,2 koruny.

Například u prodejny o 150 metrech čtverečních v Praze Na Příkopě nebo v Pařížské ulici znamená oslabení koruny zvýšení měsíčních nákladů až o sto tisíc korun. „Nájmy v eurech jsou u nás významnou položkou a každá koruna na kurzu představuje v ročních nákladech rozdíl milionů korun,“ řekl Petr Homolka, majitel skupiny Wormelen group. Ta má se svými prodejci hraček Bambule, HM Studio a Sparkys řadu prodejen v obchodních centrech.

„Slabší koruna má kromě zvýšení nájemného ještě negativní vliv na cash flow. Nájemci skládají jistinu obvykle ve výši tří měsíčních nájmů a daně z přidané hodnoty. To může znamenat další zatížení i v úrovni několika set tisíc korun. V době, kdy klesají tržby, to představuje výrazné ohrožení,“ doplnil Tomáš Krejcar z CZ Retail Advisors.

Eurové úvěry

Zvýšení ročních nákladů o několik milionů kvůli kurzu hlásí rovněž skupina C2H, sdružující oděvní značky Kara nebo Pietro Filipi. „Zhruba čtvrtinu nájemného platíme přímo v eurech. Dalších 25 procent je smluvně přepočítáváno aktuálním kurzem z eura. Takže se dá říci, že zhruba na polovinu nájmu má kurz koruny přímý vliv,“ uvedl Pavel Bednář, finanční ředitel skupiny, která ročně jen na nájmech zaplatí 230 milionů korun.

Změny v poměru mezi korunou a eurem jsou významné i pro nájemce kanceláře, kteří platí nájmy v eurech, ale příjmy mají v české měně. „V kancelářích jsou nájmy veskrze nominované v eurech, platí se pak v eurech nebo v korunách,“ poznamenala Radka Novak, šéfka kancelářského týmu v poradenské firmě Cushman & Wakefield. Důvodem je, že velká část majitelů administrativních center má eurové úvěry. Euro je podle Novak navíc stabilnější měna. 

„Zvýšení nákladů za kanceláře jde ruku v ruce s oslabováním koruny. Za poslední rok tak náklady v korunách stouply zhruba o pět až šest procent. Konkrétní výkyv je dán kurzem k termínu, kdy jsou splatné faktury,“ řekl Filip Fingl, generální ředitel společnosti Dáme jídlo, která má kancelářskou centrálu v Praze na Palmovce. 

Většina nových hal

Do třetice mají problém podniky, jež si pronajímají moderní sklady a průmyslové haly. „Na devadesát procent všech nájmů v průmyslových budovách je fixováno na eura. V případě oslabování koruny se nájemcům automaticky zdražují náklady,“ sdělil Ferdinand Hlobil, vedoucí pronájmů průmyslových ploch v Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu. Jediným dlouhodobým řešením je podle něj vstup do eurozóny.

Výhodu v současné situaci mají společnosti, které alespoň část tržeb obdrží v eurech. „Je pravda, že se eurové náklady v korunách vzhledem k aktuální ekonomické situaci mohly řadě firem dost prodražit. V Alze ale primárně volíme ‚přirozený‘ hedging, kdy v podstatě plánujeme příjmy a výdaje v cizích měnách tak, aby nastávalo jejich spárování,“ popsal strategii největšího tuzemského e-shopu Alza.cz jeho finanční ředitel Jiří Ponrt. Firma tvrdí, že díky tomu kurzové riziko téměř eliminovala.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!