Studie: Praha by letos měla patřit mezi pět nejzajímavějších měst v Evropě | E15.cz

Studie: Praha by letos měla patřit mezi pět nejzajímavějších měst v Evropě

Praha - ilustrační foto
Praha - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Olivier Bruchez via Flickr

ČTK

Share on Facebook Messenger
Průměrná obsazenost pražských hotelů byla loni nejvyšší od roku 2007, když dosáhla 70,5 procenta. Hoteliéři těží ze slabé koruny. Podle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2015 a 2016 letos průměrná cena za pokoj v českém hlavním městě poprvé překoná dva tisíce korun. Z pohledu hoteliérů by tak podle studie letos měla Praha patřit mezi pět nejzajímavějších měst v Evropě.

Praha se také letos zařadí mezi pět evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj. Roční růst výnosů na jeden pokoj by měl vzrůst o 3,7 procenta. Rychleji poroste trh v Dublinu (o 8,8 pct), Madridu (5,6 pct), Londýně (4,6 pct) a Římě (3,8 pct).

Průměrná cena za hotelový pokoj v Praze dosáhla loni 1982 korun, letos má vzrůst o necelá dvě procenta na přibližně 2018 korun. Česká metropole však zůstane po Portu stále nejlevnějším z evropských měst, které jsou v rámci studie sledovány.

Pomáhá slabá koruna

„Pražští hoteliéři těží ze slabého kurzu české měny. Letos navíc poptávku po hotelových službách posílí několik významných sportovních událostí, zejména mistrovství světa v hokeji. Rusko-ukrajinský konflikt způsobil pokles poptávky klientů z těchto zemí, nahrazují je však hosté z ostatních evropských zemí, Ameriky a Asie,“ uvedl odborník PwC na hotelnictví Jan Musil.

Rozšiřování ubytovacích kapacit bude podle něj v následujících dvou letech velmi pomalé. V současné době je ve výstavbě 141 nových pokojů a dalších 120 je plánováno.

V roce 2015 by se podle studie mělo podařit překročit 80procentní hranici průměrné obsazenosti hotelů třem městům: Londýnu (84,3 pct), Edinburghu (81 pct) a Paříži (80,5 pct). Nejdražším městem co se týká hotelů by měla být letos Paříž, kde by průměrná cena za ubytování měla dosáhnout 257 eur (7000 Kč).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.