Tesco kvůli chybám v účetnictví snížilo výhled zisku, akcie spadly o 11 procent | E15.cz

Tesco kvůli chybám v účetnictví snížilo výhled zisku, akcie spadly o 11 procent

Tesco kvůli chybám v účetnictví snížilo výhled zisku, akcie spadly o 11 procent
Tesco (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Tesco PLC via Flickr

ČTK
pav

Britská maloobchodní společnost Tesco zjistila chyby v účetnictví, kvůli nimž snížila odhad zisku na první fiskální pololetí o 250 milionů liber (8,8 miliardy korun). Firma, která působí i na českém trhu, přitom zhoršila výhled hospodaření v letošním roce už potřetí, upozornila agentura Reuters. Akcie firmy kvůli tomu dnes krátce po zahájení odepisovaly až 11 procent hodnoty.

Tesco je největší maloobchodní firmou v Británii. V dnešním prohlášení podnik uvedl, že varování před nižším ziskem z konce srpna bylo nadhodnoceno o 23 procent. Firma chybu objevila při přípravě nadcházejících zprávy o hospodaření. Zveřejnění hospodářských výsledků za pololetí proto odkládá na 23. října z původního 1. října.

Tesco podle dosavadní předpovědi čekalo zisk za šest měsíců do konce srpna 1,1 miliardy liber (38,5 miliardy korun). Za celý rok pak měl zisk činit 2,4 miliardy liber. Dopad revize za pololetí na celoroční zisk zatím firma neurčila.

Dvě desetiletí růstu, dva a půl roku pádu

Tržní kapitalizace Teska se nyní pohybuje kolem 18,8 miliardy liber a podnik má přes 500 tisíc zaměstnanců. V posledních dvou desetiletích se společnost těšila nepřerušenému růstu zisku a byla miláčkem investorů v maloobchodním sektoru.

Za poslední dva a půl roku však firma pod vedením bývalého ředitele Philipa Clarka vydala tři varování před horším ziskem kvůli ztrátě podílu na britském trhu na úkor německých diskontních obchodů Aldi a Lidl a luxusnějších konkurentů Waitrose a Marks & Spencer. Akcie firmy tak výrazně klesly a po předchozím, srpnovém varování se ocitly nejníže za 11 let.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!